26 vite pritje, Partizani rigjen rrugën e lavdisë

26 vite pritje për prekur sërish majën e futbollit shqiptar. Përmes dramave, rrezikut të shkrirjes dhe ringritjes. Si feniksi që krijohet sërish nga hiri. 2019 ishte pa diskutim viti i Partizanit. Titulli numër 16 kampion i Shqipërisë, i fituar si asnjëherë më parë në derbin ndaj Tiranës.

Diamant, i cili i shtohet kurorës së një prej emrave legjendar të futbollit shqiptar dhe një prej klubeve që ka fituar më tepër trofe në vend. Përpos titujve dhe 15 kupave, të kuqtë janë edhe skuadra e vetme në vend, që ka në muze titullin kampion ballkanik, pas finales historike të fituar ndaj bullgarëve të Stara Zagoras në vitin 1970.