”Cakaj’, kush gaboi, Rama apo Meta? – A2

”Cakaj’, kush gaboi, Rama apo Meta?

A gaboi Edi Rama që propozoi Gent Cakaj në detyrën e Ministrit të Jashtëm, apo Ilir Meta që refuzoi ta dekretonte? Diplomatë dhe gazetarë janë të ndarë në përgjigjet për vendimet e kryeministrit dhe Presidentit, që janë përkthyer në një debat të gjerë politik.
A gaboi Edi Rama që propozoi Gent Cakaj në detyrën e Ministrit të Jashtëm, apo Ilir Meta që refuzoi ta dekretonte? Diplomatë dhe gazetarë janë të ndarë në përgjigjet për vendimet e kryeministrit dhe Presidentit, që janë përkthyer në një debat të gjerë politik.
Sinkron
Presidenti dhe Kryeministri kanë komunikuar me një gjuhë të ashpër në distancë paraditen e së premtes. Por a është thënë fjala e fundit?
Sinkron
Ilir Meta dhe Edi Rama u përplasën edhe për mos dekretimin e Sandër Lleshaj si Ministër të Brendshëm dhe atëherë krisja institucionale nuk u kthye në çarje pasi Ilir Meta në fund e hodhi firmën e tij në dekretin për Lleshajn.
Tashmë mbetet për të parë nëse Cakaj solli çarjen përfundimtare mes dy institucioneve.