Dosja e zyrtarit të FBI dhe tensionet në Kuvend, analistët: Parlamenti shkeli parimet e organizimit

Nga A2 CNN
26 Janar 2023, 20:24 | Politikë
Dosja e zyrtarit të FBI dhe tensionet në Kuvend, analistët:

Një skandal që dëmton imazhin dhe besueshmërinë e Shqipërisë e ka konsideruar analisti Afrim Krasniqi, lidhjen e kryeministrit Rama me zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal. Në studion e Debatit me Alba Alishanin ai theksoi se parlamenti duhet të gjejë mekanizmat për zbardhjen e së vërtetës, dhe jo të vepronte si në seancën e sotme, ku u shkelën parimet, vendim për të cilin pretendon se ishte me urdhër politik.

“Kemi të bëjmë me skandal që përfshin Shqipërinë dhe dëmton imazhin, besueshmërinë dhe pozitën e Shqipërisë në kuadër të partneritetit me NATO e BE. Edhe sikur të mos ekzistojë asgjë kemi në fakt që individë që nuk përfaqësojnë asgjë, e përfaqësojnë atë në negociata të ndryshme. Fakti që nuk ka transparencë, llogaridhënie. Tregon që sistemi korruptiv ka shkuar deri te zyra e kryeministrit. Dhe kryeministri mban përgjegjësinë kryesore. Si mundet një delegacion t’i besojë partneritetin dhe bisedime? Nuk është media shqiptare që e ka publikuar dhe detyra e parlamentit serioz është të gjejë mekanizmat sesi mundet që Shqipëria të zbardhë të vërtetën. Parlamenti të japë mundësinë e një debati politik ku palët të heqin dorë nga akuzat reciproke dhe të respektojnë procedurat parlamentare dhe organet e drejtësisë të nisin hetimet nëse ka shkelje të ligjit dhe të normave të etikës dhe ato që përcaktohen norma interesi. Parlamenti i shkeli parimet e organizimit. Si duket ka qenë urdhër politik se mënyra si u sollën drejtuesit është jashtë çdo praktike parlamentare”.

Të njëjtin mendim ndau edhe producenti i A2 CNN, Indrit Maraku, sipas të cilit në seancën e sotme u gjet një justifikim që nuk ekzistonte dhe u mbyll në favor të socialistëve pa asnjë diskutim mbi përmbajtjen e rendit të ditës.

“Mazhoranca duhet të ishte përgatitur dhe duhet të kishte pasur një version, por seanca u mbyll duke evituar çdo diskutim mbi rendin e ditës. Ishte njoftuar më herët që opozita kishte paraqitur një kërkesë, kërkesa e opozitës ishte korrekte. Nga seanca e sotme përveç debatit u gjet një justifikim që nuk ekzistonte, që e njëjta procedurë u përdor në favor të socialistëve, por këtë herë u quajt procedurë e papërshtatshme dhe miratimi i rendit të ditës pa asnjë diskutim mbi përmbajtjen e asaj që u miratua”.

Maraku thekson se Rama kishte detyrimin t’i përgjigjej shqetësimit të deputetëve dhe njerëzve që e kanë zgjedhur.

“Ke detyrimin jo vetëm para deputetëve por opinionit për t’iu përgjigjur shqetësimit të deputetëve dhe njerëzve që të kanë zgjedhur për të qeverisur vendin. Rama duhet të ishte shfaqur si njeri që nuk ka frikë. Fakti që Rama i shmanget një përballjeje të tillë ngre pikëpyetje pse e bën një gjë të tillë çfarë frike ka? Ka një lloj shqetësimi”.

Për Andonin parlamenti sot duhet të kanalizonte shqetësimin e shqiptarëve, ndërsa me rezerva flet për opozitën.

“Opozitës po jepen kauzat, por opozita ka treguar që është e pafuqishme. Për mua shqetësim është që në krye të parlamenti vendos një figurë si nga pesha e dinjiteti i postit të përballojë një detyrë të tillë dhe sado që të jetë servilizmi ndaj Ramës parlamenti kishte mekanizmat të kanalizohej te shqetësimi i shqiptarëve. Kryetari kishte mundësinë që brenda të organizonte debat për atë pjesë. Tranzicioni ka mbaruar kur është shpallur kushtetuta. Ne prodhojmë politikë që nuk i përgjigjet zhvillimeve të kohës. Nuk janë këta njerëzit që duhet të na përfaqësojnë. Vendi ynë përballet me shqetësimet e mbijetesës  edhe ne merremi me budallenjtë e politikës”.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu