“Duhet aksion kombëtar për përmbytjet”, Prençi: Kemi sistem modern paralajmërimi, por jo reagim të institucioneve

Prej 10 vjetësh Shqipëria kërcënohet nga përmbytjet si pasojë e motit të keq dhe reshjeve të shiut. Ish-kreu i Emergjencave Civile Shemsi Prençi deklaroi në studion e A2 CNN se pavarësisht që vendi ynë ka një sistem të paralajmërimit modern me fjalën e fundit të shkencës, institucionet përgjegjëse nuk reagojnë ndaj këtij paralajmërimi, duke sjellë në vëmendje rastin më të fundit të përmbytjeve.