Elbasan, vritet me armë zjarri vëllai i të kërkuarit për grabitjen në Rinas

Bujar Çela, vëllai i një prej personave të shpallur në kërkim për grabitjen e famshme të Rinasit, Talo Çelës, është ekzekutuar mëngjesin e kësaj të enjte në zonën e Bradasheshit, pranë qytetit të Elbasanit.
Atentati mafioz ka ndodhur rreth orës 05 40 minuta në një lokal që funksiononte 24 orë pranë rrugës nacionale Elbasan-Durrës.
Nga të dhënat paraprake dhe dëshmitë e atyre pak personave që kishin dëgjuar zhurma, autorët dyshohen të jenë tre persona, të cilët kanë qëlluar me armë në momentin që 50-vjeçari sapo ka mbërritur pranë lokalit. Më pas autorët janë larguar me një automjet, i cili është gjetur i djegur rreth 8 kilometra larg zonës ku ndodhi vrasja, në fshatin Murrash.
Nisur nga e kaluar e viktimës, i cili ka qenë një person pa probleme dhe precedentë, një njeri i përshkruar si familjar dhe i qetë, policia dyshon se atentati i mirë organizuar dhe i dyshuar me pagesë, mund të ketë ardhur për shkak të së kaluarës së vëllait, Talo Çela, që vazhdon të jetë person në kërkim.
Ndërkohë, edhe pse ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj deklaroi performanca e policisë në qytetin e Elbasanit është rritur ndjeshëm, vrasjet tipike mafioze nuk po ndalen që prej muajit korrik-gusht.
Bujar Çela duhej të ishte një person që duhej të vëzhgohej nga policia pikërisht për të njëjtën arsye që vetë policia beson që e kanë vrarë, të kaluarën kriminale të të vëllait.