Karteli shqiptar i drogës, në 5 vite u kapën 4 tonë kokainë e 5,5 milionë euro

Një hetim 5-vjeçar i udhëhequr nga autoritete Italiane shkatërroi një kartel shqipfolës të kokainës në Amerikën e Jugut. 20 persona ranë në pranga mes tyre 6 shqiptarë ndërsa operacioni i koduar “Los Blancos” u zhvillua në 10 qytete. Sipas të dhënave të Europol gjatë hetimit të grupit i cili siguronte kokainën nga Ekuadori janë sekuestruar në total 4 tonë kokainë si dhe 5.5 milionë euro para cash.