Koreja e Jugut kthen kufizimet rikthehet frika në Kinë, COVID-19 qarkullon në komunitet

Kina raportoi 17 raste të reja me koronavirus të hënën, prej të cilave 7 ishin të importuara nga rajoni autonom I Mongolisë. Kjo ishte shifra më e lartë në dy javët e fundit.
Nga 10 të prekurit e tjerë, gjysma u regjistruan në provincën Hubei, duke rikthyer frikën për një shpërthim të ri të pandemisë, pasi të gjithë të infektuarit e kishin marrë virusin lokalisht. Konfirmimi erdhi nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në Kinë, që saktëson se të gjithë rastet e reja ishin asimptomatikë.
Gjithashtu bëhet e ditur se në orët e fundit u shëruan dhe 24pacientë, ndërsa 141 të tjerë janë ende në spital duke luftuar infeksionin, prej të cilëve 9 në gjendje kritike. Prej shumë javësh, nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi në të gjithë territorin e Kinës.
Ndërkohë, pak më e qetë paraqitet situata në Shanghai, ku autoritetet lejuan rihapjen e pjesshme të parkut të lojërave “Disneyland”. Ky atraksion hapi dyert për herë të parë pas më shumë se 3 muajsh dhe është i pari në botë që rikthehet në funksion pas pezullimit të aktivitetit për shkak të pandemisë.
E ndërsa Mickey Mouse iu bashkua personazheve të njohura të Disney për të mirëpritur vizitorët, eksperienca në Shangai nuk do të jetë njësoj si përpara pandemisë: në vend të paradave dhe fishekzjarrëve do të ketë mbajtje të maskave mbrojtëse, matje temperaturë dhe distancim social për turistët dhe punonjësit.
Duke qëndruar tek kontinenti aziatik, Koreja e Jugut e ka marrë pak më seriozisht rritjen e rasteve të reja ditore. 35 të infektuar u shënuan në 24 orët e fundit, shifra më e lartë që prej 9 prillit.
Shumë prej tyre janë gjurmuar dhe rezultoi se epiqendër e përhapjes të jenë lokalet e natës që u hapën pas zbutjes së kufizimeve. Kjo ka bërë që autoritetet e Koresë së Jugut të rikthejnë urdhrin për mbylljen e përkohshme të të gjitha lokaleve të natës.