Mbyllet 16 shkurti, opozita sërish protestë të enjten – A2

Mbyllet 16 shkurti, opozita sërish protestë të enjten

Qytetarë të shumtë iu përgjigjën thirrjes së opozitës së bashkuar në protestën për largimin e Edi Ramës dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Sheshi para Kryeministrisë iu la qytetarëve, politika shmangu fjalimet në podium.

Kryedemokrati Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali Berisha marshuan nga PD dhe iu bashkuan qytetarëve për të qëndruar për disa minuta ulur me ta. Zërat kundër qeverisë ndërkohë nisën të forcoheshin, por dhuna u shënua 40 minuta pas orarit zyrtar të protestës, orës 11.

Thirrja e banorëve te Unazës së Re për të shkruar mbi muret e Kryeministrisë kërkesën për largimin e Edi Ramës shënoi nisjen e një serie sulmesh ndaj godinës qeveritare. Punonjësit e Gardës së Republikës, që kishin hyrë që në mëngjes në ambientet e brendshme të Kryeministrisë iu përgjigjën me gaz lotsjellës dhe ujë.