Paga minimale, ekspertët: U rrit për të ulur deficitin në skemën e sigurimeve

Nga 1 janari hyri në fuqi rritja e pagës minimale, nga 26 mijë lekë që ishte më përpara në 30 mijë lekë. Ekspertët e ekonomisë janë skeptikë për ndikimin që kjo masë do të ketë tek biznesi dhe tek përfituesit.
Sipas tyre, qeveria e rriti pagën minimale për të mbushur gropën e krijuar në skemën e sigurimeve shoqërore, deficit I të cilës u thellua ndjeshëm gjatë vitit që lamë pas.

  • LAJMI I FUNDIT | Nis në A2 emisioni më i ri “Absolut 4”
  • LAJMI I FUNDIT | Të ftuar në “Absolut 4” sekretari i PD, Bardhi dhe ai i PS, Balla
  • LAJMI I FUNDIT | Taulant Balla: BE duhet të ishte treguar më solidarë për vaksinën
  • LAJMI I FUNDIT | Krasniqi: Shqipëria i vetmi vend në Europë ku opozita dorëzon mandatet
  • LAJMI I FUNDIT | Krasniqi: Të gjitha pushtetet janë grumbulluar në grupe familjare
  • LAJMI I FUNDIT | Krasniqi: Shqipëria nuk ka opozitë në të gjithë kuptimin e fjalës
  • LAJMI I FUNDIT | Lutfi Dervishi: Ne nuk kemi kontrollin dhe balancimin e pushteteve
  • LAJMI I FUNDIT | PS, Balla: Venecia e ka cilësuar si një gabim lënien e mandateve nga PD