Paralajmërimi i Roth për BE: Lënia e Ballkanit në duart e Rusisë dhe Kinës është fatale

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth, ka kritika të forta për Brukselin. Duke ritheksuar se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e kanë vendin në Europë, shprehet se të dyja vendet kanë përmbushur kushtet e vendosura nga Bashkimi Europian për çeljen e negociatave.
“Është fatale t’ua lëmë fushën aktorëve të tjerë si Rusia, Kina apo Turqia. Sigurisht interesi i tyre primar nuk është fuqizimi i demokracisë dhe sundimit të ligjit”, tha Roth.
Në një opinion të botuar nga media gjermane Die Welt, Roth pranon se duhet reformuar BE-ja, ashtu siç kërkon presidenti francez Emmanuel Macron, por shprehet kundër bllokimit të zgjerimit.
Një Union më i madh, thotë ai, është më i aftë, më sovran dhe më tepër demokratik që mund të rrisë sigurinë për popullin e tij. Ministri i qeverisë së kancelares Angela Merkel vijon me kritikat e tij ndaj BE-së, ndërsa shtyrjen e hapjes së negociatave e konsideron sërish një vendim të rrezikshëm që mund të ngjallë konfliktet etnike në rajon.
Edhe njëherë ai i kërkon liderëve të Unionit dhe shteteve anëtare që në verën e 2020 të marrin një vendim pozitiv për negociatat për Tiranën dhe Shkupin, pasi të dyja vendet e meritojnë diçka të tillë.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, shtohen sërish rastet, 132 në 24 orë
  • LAJMI I FUNDIT | Asnjë humbje jete, po marrin trajtim spitalor të specializuar 26 pacientë
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 29 të shëruar në 24 orë