Serbia pret 150 mijë dozat e para nga AstraZeneca. Vuçiç: Jam krenar, mes 3 vendeve të vetme në botë me 3 vaksina

AstraZeneca dërgoi ngarkesën e parë me 150 mijë vaksina për Covid-19 në Serbi, duke e bërë atë vendin e parë në Ballkanin Perëndimor që merr dozat e zhvilluara në bashkëpunim me universitetin e Oksfordit. Ato mbërritën në aeroportin e Beogradit në një avion, ndërsa vendi i prodhimit ishte India. Për t’i pritur doli vetë presidenti, Aleksandër Vuçiç, që zbuloi dhe mënyrën e sigurimit të dozave.