SHBA pranon gjenocidin armen, Erdogan: Kaq poshtë ka rënë Amerika që të jetë në mëshirë të Gulen?

Paqja diplomatike mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë nuk zgjati shumë. Dy javë para vizitës së presidentit, Recep Tayipp Erdogan, në Shtëpinë e Bardhë, Dhoma e Përfaqësuesve në Kongres miratoi thuajse në unanimitet të plotë rezolutën që njeh gjenocidin turk në Armeni. Gjithashtu është miratuar edhe një tjetër dokument, me të cilin ligjvënësit i kërkojnë presidentit Donald Trump që t’i vendosë sanksione Ankarasë dhe zyrtarëve të saj për ofensivën në Siri.