“Të shtohen testet dhe terapitë”, OBSH bën thirrje për shpërndarjen e barabartë të vaksinave

Organizata Botërore e Shëndetësisë nxit shpërndarjen e barabartë të vaksinave anti-covid. Gjithashtu, kërkon më shumë investime në prodhimin e dozave, testeve të shpejta dhe terapive që luftojnë koronavirusin. Deklarata erdhi nga Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili bëri të ditur se 190 shtete të botës kanë nisur programet e vaksinimit deri më tani.

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 4 humbje jete në 24 orët e fundit nga Covid-19
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 125 raste të reja nga 1983 testime të kryera
  • LAJMI I FUNDIT | Në spitalet po trajtohen 204 pacientë, 12 në terapi intensive, 3 të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Që nga nisja e pandemisë kanë humbur jetën 2321 persona