Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet ndërmjet Tiranës dhe Kukësit, apo Flamurtarit me Luftëtarin. Objektivat janë shumë të ndryshëm, me skuadra që kërkojnë të sigurojnë një biletë drejt Europa League dhe të tjerave që synojnë të qëndrojnë në elitë.

Secili rival me objektivat e veta në fushë, të përqendruar te sfidat e radhës, por me ecurinë të ndërlidhur në mënyrë të pashmangshme me njëra-tjetrën. Tirana luan ndaj Kukësit me synimin që të fitojë pikët e mbijetesës, por në të njëjtën kohë mund t’i bëjë nder Partizanit drejt kurorëzimit kampion. Të kuqtë nga ana tjetër mund t’ua shpërblejnë duke frenuar Kastriotin.