“Turqia po e teston Shqipërinë me politika ditore”

Edi Rama, këtë të premte, zhvilloi takim me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, si dhe me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, i cili ishte njoftuar më herët dhe që vjen pas vizitës së tij në Turqi, ku u prit nga Presidenti Erdogan. Këto ditë vizitash kanë ngjallur mjaft pikëpyetje në opinion dhe për t’i kuptuar më mirë, foli në A2 profesori i historisë politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, Enver Bytyçi.

Bytyçi u shpreh se, në marrëdhëniet me fqinjët dhe aleatët tanë, çdo udhëheqës politik në Shqipëri të kuptojë se, këto marrëdhënie nuk mund të ndërtohen në politikën ditore dhe aq më pak në ndihmë të fushatave elektorale në vendin tonë.