Arrestohet në Moskë blogeri ushtarak ultranacionalist

Nga A2 CNN
1 Shtator 2023, 11:47 | A2 CNN në Ukrainë
Arrestohet në Moskë blogeri ushtarak ultranacionalist

Një bloger ushtarak rus, i cili ka shkruar në mënyrë kritike për sjelljen e Rusisë në Ukrainë, u arrestua në Moskë të enjten. Kjo është bërë e ditur nga agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti, sipas së cilës ndaj tij është hapur një çështje penale për lajme të rreme ndaj ushtrisë ruse.

Blogeri, Andrey Kurshin, drejton kanalin Moscoë Calling Telegram, i cili ka rreth 87.000 abonentë.

“Ndërsa ai mbahet si i dyshuar, rasti po hetohet nga hetuesit e Moskës”, tha agjencia, duke cituar agjencitë e zbatimit të ligjit.

Instituti për Studimin e Luftës tha se “hapësira më e gjerë e informacionit ultranacionaliste ruse e mirëpriti arrestimin e Kurshin dhe vuri në dukje se ai diskreditonte në mënyrë rutinore ushtrinë ruse”.

Kjo pason arrestimin e blogerit të shquar rus pro-luftës Igor Girkin në korrik. Girkin kishte qenë kritik ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe fatkeqësive të ushtrisë së tij në Ukrainë.

Në prill, blogeri ushtarak rus Vladlen Tatarsky u vra në një shpërthim në një kafene në qendër të Shën Petersburgut.

Blogerët ushtarakë pro pushtimit të Rusisë kanë mbushur një pjesë të boshllëkut të informacionit të lënë pas mbylljes së mediave të pavarura në Rusi. Mediat e huaja janë gjithashtu të bllokuara dhe shumica e gazetarëve të opozitës janë në burg ose jashtë vendit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli