Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 89%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 11%
  • Lodhja fizike 0%

Blinken në Tiranë, vizita e Sekretarit Amerikan të Shtetit në Shqipëri

Çfarë do të gjeni në brendësi

Ndiqni minutë pas minute vizitën njëditore të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në vendin tonë.

14 Postime
2 MUAJ ME PARE

Antony Blinken nis vizitën historike në Tiranë

Nga A2 CNN

Blinken do të takohet me presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama. Gjatë vizitës së tij në Tiranë, Blinken shoqërohet nga ish-ambasadorja amerikane, Yuri Kim, e cila tashmë ka një detyrë më të lartë në DASH.

2 MUAJ ME PARE

Para Antony Blinken, Shqipërinë e kanë vizituar 5 sekretarë amerikanë të shtetit

Nga A2 CNN

Pas vitit 1990, Shqipërinë e kanë vizituar 5 sekretarë të shtetit amerikan, të pestë për arsye specifike.

2 MUAJ ME PARE

Blinken, profili i një sekretari shteti: Multilateralisti dhe diplomati i karrierës që beson tek aleancat

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Një diplomat karriere, me rrënjë të thella në politikën amerikane, Antoni Blinken është mbrojtës i flaktë i aleancave transatlantike, dhe i ndërhyrjes në mbrojtje të demokracive. Pa pompozitetin apo ambicien e paraardhësve të tij, i është dashur të menaxhojë disa prej krizave më të rënda, nga tërheqja në Afganistan, te luftërat në Ukrainë dhe Gaza. Aktiv në ruajtjen e stabilitetit ne Ballkan, ka zgjeruar listën e individëve dhe entiteteve të sanksionuara nga SHBA-ja.

2 MUAJ ME PARE

Pak orë para mbërritjes, Rama i uron mirëseardhjen Antony Blinken

Nga A2 CNN

Blinken do të zbresë në orën 11:00 në aeroportin “Nënë Tereza” dhe do të qëndrojë për rreth 10 orë në Tiranë. Në agjendën e tij janë parashikuar takime kokë më kokë me presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama.

2 MUAJ ME PARE

Blinken në Tiranë, zbardhen 2 marrëveshjet që do të nënshkruhen mes Shqipërisë dhe SHBA

Nga A2 CNN

Dy marrëveshje do të nënshkruhen mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë vizitës që do të mbajë sot në Tiranë Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken.

2 MUAJ ME PARE

Blinken në Tiranë, këto janë rrugët që do të bllokohen

Nga A2 CNN

Krahas Presidentit Bajram Begaj e Kryeministrit Edi Rama, Blinken ka parashikuar edhe një takim me një grup të rinjsh që kanë qenë pjesë e programeve të Ambasadës Amerikane në Tiranë.

2 MUAJ ME PARE

10 orë në Tiranë, zbardhet agjenda e Blinken, takime me Begajn dhe Ramën

Nga Ervin Koçi A2 CNN

Kreu i Departamentit Amerikan të Shtetit, Antoni Blinken, do të zhvillojë të enjten një vizitë njëditore në Tiranë, ku do të ketë një sërë takimesh. Krahas Presidentit Bajram Begaj e Kryeministrit Edi Rama, Blinken ka parashikuar edhe një takim me një grup të rinjsh që kanë qenë pjesë e programeve të Ambasadës Amerikane në Tiranë.

2 MUAJ ME PARE

Vizita e Blinken në Tiranë, DASH: Shqipëria partner kyç në Ballkan, zë i fortë kundër Rusisë

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Departamenti Amerikan i Shtetit e cilëson vendin tonë si një partner kyç për stabilitetin dhe përparimin në Ballkanin...

2 MUAJ ME PARE

Vizita e Blinken, Tirana “vishet” me flamuj amerikanë, banderolë gjigante për ta mirëpritur

Nga A2 CNN

Tirana do të ketë nesër gjithë vëmendjen e mediave ndërkombëtare, teksa për rreth 8 orë në kryeqytetin e Shqipërisë do të ndalet për një vizitë zyrtare Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Në pritje të Blinken, kryeqyteti është “veshur” me flamuj amerikanë dhe në fasadën e Universitetit Politeknik është vendosur një banderolë gjigante me foton e zyrtarit të SHBA.

2 MUAJ ME PARE

Yuri Kim përkrah Blinken në Tiranë, mesazhet që pritet të jepen

Nga A2 CNN

Zyrtari amerikan do të zhvillojë takime me Presidentin Bajram Begaj dhe Kryeministrin Rama. Pjesë e agjendës së tij është dhe një takim me disa të rinj tek Piramida, të cilët kanë marrë pjesë në një program shkëmbimesh.Detajet e reja u zbuluan në një telekonferencë me gazetarët nga ish-ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, e cila do të rikthehet në Tiranë me sekretarin Blinken.

2 MUAJ ME PARE

FSK në 2028 në NATO, siguria në rajon dhe vizita e Blinkenit kanë emërues të përbashkët

Nga A2 CNN

Pas mbledhjes së Komisionit të Sigurisë në Kosovë dhe në situatën kur siguria në rajon po merr përditë...

2 MUAJ ME PARE

Blinken në Tiranë, politologu: Mbështetje e qartë për Ramën dhe mesazh për Serbinë e Rusinë

Nga A2 CNN

Më 16 shkurt, Shqipëria vizitohet nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Është hera e katërt që Shqipëria vi...

2 MUAJ ME PARE

Vizita e Blinken në Tiranë, Rama: Vlerë e veçantë që zgjedh kryeqytetin tonë në këto kohë të trazuara

Nga A2 CNN

“Fakti që Antony Blinken zgjedh Shqipërinë në këto kohë të trazuara ka një vlerë të veçant&...

2 MUAJ ME PARE

DASH konfirmon për A2 vizitën e Blinken në Tiranë, zbulohet agjenda e Sekretarit Amerikan të Shtetit

Nga A2 CNN

Departamenti Amerikan i Shtetit ka konfirmuar për A2 CNN, vizitën e Sekretarit Amerikan, Antony Blinken në Tiranë. Antony Blinken do të vizitojë Shqipërinë dhe Gjermaninë nga 14 deri më 17 shkurt.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli