Lufta në Izrael

Çfarë do të gjeni në brendësi

Lajmet e fundit mbi atë që po ndodh në Rripin e Gazës dhe konfliktin në Lindjen e Mesme.

47 Postime
5 MUAJ ME PARE

“Asnjë spital funksional në Gaza”, pacientët pa shpresë në korridore

Nga A2 CNN

Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri me dije se asnjë spital në veri të Rripit të Gazës nuk ësht&eum...

5 MUAJ ME PARE

Dita e armëpushimit në Gaza, lideri i Hamasit në Egjipt, Izraeli kërkon lirimin e 40 pengjeve

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Kjo mund të jetë dita e armëpushimit për Gazën. Lideri i Hamas, Ismail Haniyeh, gjendet në Kajro të Egjiptit për b...

5 MUAJ ME PARE

Hamasi bën bilancin: Më shumë se 20 mijë njerëz janë vrarë në Gaza

Nga A2 CNN

Hamasi ka reaguar së fundmi për situatën në Gaza, teksa në një deklaratë në rrjete sociale, thekson se numri i njer&eu...

5 MUAJ ME PARE

20 mijë viktima në Gaza, Netanjahu: Lufta vijon deri në shkatërrimin e Hamasit

Nga A2 CNN

Izraeli është i vendosur të vijojë luftën kundër Hamasit në Gaza dhe kjo gjë u rikonfirmua edhe njëherë nga ...

5 MUAJ ME PARE

Paralajmërimi i UNICEF: Fëmijët në Gaza "mezi kanë një pikë ujë për të pirë"

Nga A2 CNN

Fëmijët në Gaza po marrin vetëm rreth 10% të ujit që përdornin normalisht më herët. “Mezi kanë një...

5 MUAJ ME PARE

Mbi 360 mijë të sëmurë në Gaza, liderët e Hamasit u shpëtojnë mbi 7 atentateve për vrasje

Nga Xhevahir Qardaku A2 CNN

Lideri i Hamas gjendet në Egjipt për bisedime lidhur me një armëpushim në Gaza, ndërsa Izraeli kërkon që të ulë armët për 7 ditë në këmbim të lirimit të 40 pengjeve. OKB paralajmëron rrezikun e shtimit të viktimave nga kushtet e rënduara humanitare, pasi mbi 360 mijë palestinezë janë infektuar nga sëmundje të ndryshme.

5 MUAJ ME PARE

Dita e 74 e luftës Izrael-Hamas, të paktën 19,667 viktima në Gaza

Nga A2 CNN

Të paktën 19,667 persona kanë humbur jetën që nga 7 tetori në Gaza. Shifrat janë bërë publike nga ministria e Sh&...

5 MUAJ ME PARE

Vritet kameramani i Al Jazeera në Gaza, kolegu i tij rrëfen ngjarjen

Nga A2 CNN

Një kameraman i Al Jazeera u vra të premten në Rripin jugor të Gazës, tha një zëdhënës i transmetuesit arab. Kame...

5 MUAJ ME PARE

Vazhdojnë sulmet në Gaza, ambasadori izraelit në Moskë: Jemi gati për një luftë të gjatë

Nga A2 CNN

"Izraeli është në gjendje ta çojë përpara armiqësitë për një kohë të gjatë, ekonomia e vend...

5 MUAJ ME PARE

Ushtria izraelite pranon se ka vrarë aksidentalisht tre pengje në Gaza

Nga A2 CNN

Ushtria izraelite ka pranuar të premten se ka vrarë aksidentalisht tre pengje gjatë një operacioni në lagjen Shejaiya të Gaz&eum...

5 MUAJ ME PARE

Tmerret në Gaza, CNN dëshmon nga afër tragjeditë e banorëve të pafajshëm

Nga A2 CNN

CNN është media e parë perëndimore që arrin të futet në Gaza dhe të raportojë në mënyrë të pavarur. Clarissa Ward përshkruan atë që pa aty.

5 MUAJ ME PARE

“Yahya Sinwar, i ka ditët e numëruara”, gjendet në Gaza një tjetër peng i vrarë

Nga A2 CNN

Në ditën e 70-të të luftës në Lindjen e Mesme, një zyrtar i lartë amerikan deklaroi se “Lideri i Hamasit, Yahya ...

5 MUAJ ME PARE

Mbi 18 600 viktima në Gaza, Izraeli pas rezolutës së OKB: Lufta do të vijojë me ose pa mbështetje ndërkombëtare

Nga A2 CNN

Numri i viktimave në Gaza ka arritur në 18,608. Kjo u njoftua nga Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi, duke përdit&eu...

5 MUAJ ME PARE

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së kërkon armëpushim në Gaza

Nga A2 CNN

Izraeli po përballet me izolim diplomatik në luftën kundër Hamasit, teksa Organizata e Kombeve të Bashkuara kërkoi armë...

5 MUAJ ME PARE

Vriten 8 ushtarë izraelitë në Gaza, hapet një tjetër pikë kufitare për ndihmat

Nga A2 CNN

Vijojnë të ashpra luftimet mes ushtrisë izraelite dhe militantëve të Hamasit në zona të ndryshme të Gaza-s. Sipas t&e...

5 MUAJ ME PARE

Netanyahu paralajmëron: Nuk do të ketë as Hamas dhe as Fatah në Gaza

Nga A2 CNN

“Gaza nuk do të jetë një Hamastan apo edhe një Fatahstan”. Kështu u shpreh kryeministri izraelit Benyamin Netanyahu, duke...

5 MUAJ ME PARE

Banorët në Gaza po vdesin urie, Izraeli mund të ketë përdorur bomba me fosfor

Nga A2 CNN

Shumica e 2.3 milionë banorëve të Gazës janë shpërngulur nga shtëpitë e tyre dhe banorët thonë se është e pamundur të gjesh strehë apo ushqim në enklavën me popullsi të dendur. Sipas Programit Botëror Ushqimor të OKB-së, gjysma e popullsisë po vdes urie.

5 MUAJ ME PARE

Rikthehet armëpushimi në Gaza? Biden flet për mosmarrëveshjet me Netanjahun

Nga A2 CNN

Mediat arabe kanë raportuar në orët e fundit se Hamasi dhe Izraeli nga java e ardhshme mund të rinisin bisedimet për arritjen e nj&eu...

5 MUAJ ME PARE

Situata humanitare në Gaza, OBSH: Konflikt katastrofik, keqardhje që nuk pati armëpushim

Nga A2 CNN

Ndikimi i konfliktit Izrael-Hamas në sektorin e kujdesit shëndetësor të Gazës ka qenë katastrofik, vërejti shefi i Orga...

5 MUAJ ME PARE

SHBA i shet urgjent 14 mijë predha antitank Izraelit, kreu i Sigurisë Kombëtare: S'kemi afat për ofensivën në Gaza

Nga A2 CNN

Qeveria amerikane po përpiqet t’i japë një dorë Izraelit në ofensivën e tyre ushtarake në Gaza, pasi po shtyn përpara procesin e shitjes së afro 14,000 predhave antitank te aleati i tyre në Lindjen e Mesme. Departamenti i Shtetit i ka kërkuar Kongresit miratim “urgjent” për t’i shitur Izraelit arsenalin me 13.981 predha 120 mm, të cilat Tel Avivi do t’i përdorë për të pajisur tanket Merkava të përfshirë në ofensivën kundër Hamasit.

5 MUAJ ME PARE

Izraeli falënderon SHBA dhe godet Hezbollahun në Liban, mbi 17 mijë viktima në Gaza

Nga A2 CNN

Kryeministri izraelit Netanjahu e ka vlerësuar si korrekte veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj rezolutës së OKB, e ci...

5 MUAJ ME PARE

Vritet një tjetër peng izraelit në Gaza

Nga A2 CNN

Sahar Baruch, 25 vjeç, një nga 240 personat e marrë peng gjatë sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor është...

5 MUAJ ME PARE

OBSH në Izrael: Respektoni stafin mjekësor që punon në Gaza

Nga A2 CNN

Një projekt-rezolutë e dorëzuar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë nga 17 vende, kërkohet që Izraeli të respektojë plotësisht detyrimet e tij për të mbrojtur personelin shëndetësor dhe humanitar në Rripin e Gazësm të cilët vijojnë të jenë të rrethuar nga ushtria izraelite përgjatë dy muajt e fundit.

5 MUAJ ME PARE

Mbi 350 viktima në një ditë, Blinken kritikon Izraelin: Nuk po i mbron civilët në Gaza

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Në kritikat më të ashpra publike deri më tani kundër luftës së Izraelit në Gaza, Sekretari Amerikan i Shtetit, Ant...

5 MUAJ ME PARE

Foto tronditëse nga Gaza, ushtria izraelite detyron burrat palestinezë të zhvishen dhe të gjunjëzohen

Nga A2 CNN

Imazhet nga Gaza që qarkulluan në mediat sociale të enjten, treguan një ndalim masiv nga ushtria izraelite të burrave palestinezë, të cilët u detyruan të zhvisheshin me të brendshme, të gjunjëzoheshin në rrugë, të ulnin sytë dhe të futeshin në një automjet ushtarak. CNN raporton se disa nga burrat janë civilë dhe pa asnjë lidhje të njohur me grupet militante.

5 MUAJ ME PARE

Netanjahu kërcënon hapur Libanin: Kujdes Beiruti mund të shkretohet si Gaza

Nga A2 CNN

Kryeministri izraelit, Netanjahu i ka bërë një paralajmërim të hapur militantëve të Hezbollahut që të heqin dor&e...

5 MUAJ ME PARE

Vritet në luftime në Gaza, djali i një ministri të qeverisë së emergjencës

Nga A2 CNN

Mediat izraelite raportojnë se në luftimet e fundit në Gaza ka humbur jetën dhe djali i ish-shefit të shtabit të ushtrisë ,...

5 MUAJ ME PARE

Provokon sërish Izraeli, do ndërtojë vendbanime të reja për kolonët, Netanjahu: Asnjë forcë ndërkombëtare  në Gaza

Nga A2 CNN

Në kulmin e luftës në Gaza, Izraeli njoftoi planin e tij më të fundit për ndërtimin e 1738 njësive të tjera t&eum...

5 MUAJ ME PARE

Situatë apokaliptike në Gaza, Izraeli bombardon ashpër jugun, Netanyahu: Vetëm kështu fitojmë

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Të paktën 600 mijë njerëz janë urdhëruar të evakuohen nga jugu i Gazës mes luftimeve të ashpra që p...

5 MUAJ ME PARE

Bilanc tragjik! Mbi 15,900 viktima në Gaza, mbi 40 mijë të plagosur

Nga A2 CNN

Më shumë se 15,900 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor. Shifrat janë b...

5 MUAJ ME PARE

“Situatë apokaliptike në Gaza”, OKB jep alarmin: Asnjë vend i sigurt për njerëzit që evakuohen

Nga A2 CNN

Zyrtarët e lartë të OKB-së thonë se nuk ka asnjë vend të sigurt për të shkuar në Gaza për njerëzit e urdhëruar të evakuohen, pasi lufta e Izraelit me Hamasin po përhapet në jug, ku shumë prej tyre kishin kërkuar më parë strehim.

5 MUAJ ME PARE

Shpërthime të forta, tym dhe flakë! Raketat pushtojnë qiellin mbi Gaza

Nga Loneta Progni A2 CNN

Shpërthime të forta, tym dhe flakë raketash pushtuan qiellin mbi lagjen Hamad të Gazës në Khan Younis të hënën e ...

5 MUAJ ME PARE

Izraeli zgjeron sulmin tokësor në Gaza, vriten 3 ushtarë izraelitë dhe një komandant kyç i Hamasit

Nga A2 CNN

Ushtria izraelite njoftoi se tre ushtarë të tjerë u vranë dje duke luftuar kundër Hamasit në Rripin e Gazës, duke e ç...

5 MUAJ ME PARE

Ferri rikthehet në Gaza, Izraeli bombardon edhe jugun, mbi 180 viktima

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Luftimet në Gaza vijojnë të ashpra pasi bisedimet për të zgjatur më tej armëpushimin një javor dështuan dhe n...

5 MUAJ ME PARE

Ferri rikthehet në Gaza, Izraeli bombardon edhe jugun, mbi 180 viktima

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Izraeli bombardoi ashpër Rripin e Gazës, në ditën e dytë të rinisjes së luftimeve pasi negociatat për zgjatje të armëpushimit dështuan. Qindra pozicione u goditën nga forcat e mbrojtjes, me pasojë vrasjen e mbi 180 civilëve. OKB paralajmëron për situatë ekstreme, teksa thotë se ferri është rikthyer në Gaza.

5 MUAJ ME PARE

Ndërprerja e armëpushimit, SHBA: Po punojmë për të kthyer ndihmat në Gaza

Nga A2 CNN

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në diskutime me Izraelin për të lejuar hapjen e rrugës për ndihma në Gaza. M...

5 MUAJ ME PARE

Sulme të ashpra në Gaza, raportohet për 8 të vdekur, mes tyre dy fëmijë

Nga A2 CNN

Të paktën gjashtë palestinezë u vranë të premten në mëngjes në një sulm ajror izraelit në qytetin Rafah...

5 MUAJ ME PARE

Hamasi liron 12 pengjet e radhës, 21 kamionë me ndihma humanitare futen në Gaza

Nga A2 CNN

Dhjetë pengje izraelite i janë dorëzuar mbrëmjen e së mërkurës Kryqit të Kuq në Gaza. Me herët gjatë k&...

5 MUAJ ME PARE

“Duhet një armëpushim real,” shefi i OKB-së: Katastrofë monumentale humanitare në Gaza

Nga A2 CNN

Me gjithë shpresën që mund të ketë sjellë me vete armëpushimi mes Hamasit dhe Izraelit, OKB ngre kambanat e alarmit pë...

5 MUAJ ME PARE

Armëpushimi në Gaza mund të zgjatet, shefi i CIA në Katar

Nga Rosalba Bejdo A2 CNN

Hamasi dhe Izraeli pritet të lirojnë më shumë pengje dhe të burgosur të mërkurën, në ditën e fundit t&eu...

5 MUAJ ME PARE

Netanyahu, i prerë: Misionin në Gaza do vijojmë deri në “zhdukjen” e Hamasit

Nga A2 CNN

“Operacioni ushtarak i Izraelit do të vazhdojë derisa Gaza të mos jetë më kërcënim për Izraelin. Kështu &eu...

5 MUAJ ME PARE

Hamasi akuzon Izraelin për shkelje të hapur të armëpushimit në Gaza

Nga A2 CNN

Hamasi ka akuzuar të martën Izraelin për shkelje të hapur të armëpushimit në Gaza. Megjithatë, grupi militant thekson ...

5 MUAJ ME PARE

"Palestina e lirë", protestuesit në Londër kërkojnë armëpushim të përhershëm në Gaza

Nga A2 CNN

Dhjetëra mijëra protestues pro-palestinezë kanë dalë sërish në rrugët e Londrës për të kërkuar nj&...

5 MUAJ ME PARE

Video e fundit para vdekjes, blogerja tregoi luftën mizore në Gaza derisa u vra

Nga A2 CNN

Pas gjashtë javësh luftime, jeta për miliona banorë të Gazës ka ndryshuar plotësisht. Një video blogger-e që ...

5 MUAJ ME PARE

Armëpushim në Gaza, Hamas liron 13 pengje izraelite dhe 12 tajlandezë

Nga Xhevahir Qardaku A2 CNN

Qeveria e Izraelit konfirmon se një grup fillestar prej 13 pengjesh janë liruar nga militantët e Hamas. Të gjithë janë nga Kibbutz Nir Oz dhe janë dorëzuar në duart e punonjësve humanitarë të Kryqit të Kuq.

6 MUAJ ME PARE

Paqja afatshkurtër funksionon. Ushtarët izraelitë largohen, kamionët me ndihma hyjnë në Gaza

Nga A2 CNN

Në orën 06:00 të mëngjesit ka nisur armëpushimi midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza për të lejuar shk...

6 MUAJ ME PARE

BE-ja premton 50 milionë euro ndihmë për Gazën, Von der Leyen: Hamasi, grup terrorist që duhet shkatërruar

Nga A2 CNN

Presidentja e KE-së Ursula von der Leyen Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen e cilësoi Hamasin një organizatë terro...

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli