Vritet kameramani i Al Jazeera në Gaza, kolegu i tij rrëfen ngjarjen

Nga A2 CNN
16 Dhjetor 2023, 08:03 | Bota

Vritet kameramani i Al Jazeera në Gaza, kolegu i tij rrëfen ngjarjen

Një kameraman i Al Jazeera u vra të premten në Rripin jugor të Gazës, tha një zëdhënës i transmetuesit arab. Kameramani Samer Abu Daqqa mbeti i vdekur, ndërsa një kolegu i tij u plagos teksa mbulonte bombardimin e një shkolle, tha Al Jazeera në një deklaratë.

Ekipet e shpëtimit nuk arritën të arrinin në Abu Daqqa për ta marrë gazetarin për trajtim shëndetësor.

Wael Dahdouh i Al Jazeera ka rrëfyer sulmin izraelit që e plagosi atë dhe vrau kolegun Samer Abudaqa të premten.

Duke folur nga shtrati i tij i spitalit në spitalin Nasser në Gaza, Dahdouh tha se një ekuipazh i ambulancës kishte refuzuar të kthehej për kolegun e tij të plagosur për shkak të frikës së tyre për t'u shënjestruar nga forcat izraelite.

Vritet kameramani i Al Jazeera në Gaza, kolegu i tij rrëfen ngjarjen

"Ne hipëm në ambulancë, u kërkova atyre të ktheheshin atje ku isha sepse Samer ishte ende atje dhe ai po bërtiste dhe po thërriste për ndihmë," tha Dahdouh. “Ai u plagos në pjesën e poshtme të trupit, por mjekët më thanë se duhet të largohemi menjëherë dhe se do të dërgojnë një ambulancë tjetër që të mos jemi të gjithë në shënjestër”.

Dahdouh dha intervistën e tij para se të dëgjonte lajmin se Abudaqa ishte vrarë në sulm.

Një gazetar palestinez ka ndarë pamjet e pasojave të sulmeve izraelite që shkatërruan shtëpi në lagjen al-Manara në Khan Younis, në jug të Gazës. Raportohet se dhjetëra janë vrarë dhe plagosur.

Sipas Sindikatës së Gazetarëve Palestinez, 90 gazetarë janë vranë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza që nga 7 tetori, 59 prej të cilëve janë palestinezë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli