Vazhdojnë sulmet në Gaza, ambasadori izraelit në Moskë: Jemi gati për një luftë të gjatë

Nga A2 CNN
16 Dhjetor 2023, 07:38 | Bota

Vazhdojnë sulmet në Gaza, ambasadori izraelit në Moskë: Jemi

"Izraeli është në gjendje ta çojë përpara armiqësitë për një kohë të gjatë, ekonomia e vendit është gati për të kjo."

Kështu deklaroi ambasadori izraelit në Rusi, Alexander Ben Zvi për agjencinë ruse TASS.

"Ekonomia është gati për luftë të zgjatur. Fakti mbetet: nuk ka rrugë tjetër, luftë vazhdon. Ne do të luftojmë. Faktori ekonomik nuk do të ketë asnjë ndikim në vendosmërinë tonë për të kryer veprimet e luftimit", shtoi diplomati.

Vazhdojnë sulmet në Gaza, ambasadori izraelit në Moskë: Jemi
Ambasadori izraelit në Rusi, Alexander Ben Zvi

Ndërkohë vazhdojnë sulmet izraelite në të gjithë Rripin e Gazës. Disa palestinezë u vranë dhe të tjerë u plagosën sot në mëngjes pas një sulmi izraelit që synonte afërsinë e shkollës UNRËA al-Mazraa në Deir Al-Balah, Rripi qendror i Gazës.

Sulmet ajrore izraelite shënjestruan një shtëpi në zonën al-Brahma në Rafah. Lagjet e lagjeve al-Shujaiya, al-Tuffah dhe al-Daraj në qytetin e Gazës ishin gjithashtu në shënjestër të forcave izraelite.

Në jug të Gazës, forcat izraelite filluan sulme ajrore duke synuar zonën al-Masry dhe Sarhan në lagjen al-Manara në Khan Younis.

Një ditë më parë ushtria izraelite ka pranuar të premten se ka vrarë aksidentalisht tre pengje gjatë një operacioni në lagjen Shejaiya të Gazës.

Të paktën 59 gazetarë palestinezë janë vrarë që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas më shumë se dy muaj më parë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli