“Situatë apokaliptike në Gaza”, OKB jep alarmin: Asnjë vend i sigurt për njerëzit që evakuohen

Nga A2 CNN
5 Dhjetor 2023, 07:21 | Bota

Zyrtarët e lartë në Kombet e Bashkuara po paralajmërojnë një situatë "apokaliptike" në Gazën e shkatërruar nga lufta. Sipas tyre, nuk ka vend të sigurt ku mund të shkojnë civilët, pasi lufta e Izraelit me Hamasin po përhapet në jug, atje ku shumë prej tyre kishin kërkuar më parë strehim.

"Sa herë që mendojmë se gjërat nuk mund të bëhen më apokaliptike në Gaza, ato ndodhin", tha Martin Griffiths, zyrtari më i lartë i ndihmës emergjente të OKB-së, në një deklaratë të hënën.

"Njerëzit janë urdhëruar të lëvizin përsëri, të detyruar të bëjnë një zgjedhje të pamundur pas tjetrës. Një mospërfillje e tillë flagrante për njerëzimin duhet të ndalet", tha ai.

Ndërkohë, numri i civilëve që po vriten në Gaza po rritet me shpejtësi. Të paktën 15.899 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori, duke përfshirë më shumë se 375 në 24 orët e mëparshme, tha të hënën një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Izraeli ka intensifikuar bombardimet e tij ajrore në jug të Gazës në ndjekje të grupit militant palestinez Hamas dhe gjatë fundjavës tha se do të zgjerojë operacionet tokësore në të gjithë territorin.

"Betejat intensive po zhvillohen ende në Gazën veriore, ku dy ushtarë izraelitë u vranë gjatë luftimeve të afërta me luftëtarët e Hamasit", tha ushtria të hënën.

Një urdhër i fundit evakuimi për të zhvendosur civilët nga Khan Younis në Rafah në Gazën jugore krijoi panik, frikë dhe ankth, tha shefi i UNRWA, Philippe Lazzarini. Ndërsa Marwan Alhams nga Spitali Al-Najjar në Rafah tha se objekti ishte i mbingarkuar. "Ne nuk dimë se ku t'i vendosim ata refugjatë", u shpreh ai. UNRWA tha më parë se pothuajse 1.9 milionë njerëz, më shumë se  80% e popullsisë së përgjithshme të enklavës, janë zhvendosur që nga fillimi i luftës.

Sipas pamjeve nga vendi i ngjarjes, dhjetëra njerëz të plagosur u morën nga rrënojat dhe në spitalet në jug të Gazës. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se aktiviteti ushtarak izraelit në Gazën jugore mund të privojë mijëra palestinezë nga kujdesi shëndetësor, duke i përshkruar kushtet rreth spitalit Nasser në Khan Younis si katastrofike.

Zyrtarët amerikanë kanë shtuar paralajmërimet e tyre për mbrojtjen e jetëve të civilëve, ndërsa Izraeli zgjeron ofensivën e tij. Negociatat për lirimin e pengjeve të tjera nga Gaza që u ndërprenë të premten duket se nuk ka gjasa të rifillojnë së shpejti, thanë shumë zyrtarë të administratës amerikane.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli