20 mijë viktima në Gaza, Netanjahu: Lufta vijon deri në shkatërrimin e Hamasit

Nga A2 CNN
20 Dhjetor 2023, 18:08 | Bota

20 mijë viktima në Gaza, Netanjahu: Lufta vijon deri në

Izraeli është i vendosur të vijojë luftën kundër Hamasit në Gaza dhe kjo gjë u rikonfirmua edhe njëherë nga kryeministri izraelit, Netanjahu.

Lideri izraelit ripërsëriti edhe njëherë qëndrimin përmes një deklarate ku përjashtonte mundësinë e vendosjes së një armëpushimi të qëndrueshëm, përsa kohë Hamasit operon ende në Gaza.

“Ne nuk do të ndalojmë së luftuari derisa të arrijmë të gjitha objektivat që i kemi vendosur vetes: eliminimin e Hamasit, lirimin e pengjeve tona dhe fundin e kërcënimit nga Gaza”, shkruhet në deklaratë.

Ndërkohë, pasojat e luftës janë tmerrshme dhe kanë shkaktuar mijëra fatalitete në radhët e civilëve.

Autoritetet e Hamasit konfirmojnë se që nga nisja e luftimeve në 7 tetor më shumë se 20 mijë njerëz kanë humbur jetën teksa 52 mijë të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Situata është dramatike për qindra e mijëra banorë të detyruar të largohen nga banesat e tyre, të cilët kanë vështirësi të mëdha për të siguruar ushqim e ujë të pastër.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli