Paralajmërimi i UNICEF: Fëmijët në Gaza "mezi kanë një pikë ujë për të pirë"

Nga A2 CNN
20 Dhjetor 2023, 17:45 | Bota

Paralajmërimi i UNICEF: Fëmijët në Gaza "mezi kanë

Fëmijët në Gaza po marrin vetëm rreth 10% të ujit që përdornin normalisht më herët. “Mezi kanë një pikë për të pirë”, tha UNICEF në një deklaratë të mërkurën. 

“Fëmijët e zhvendosur së fundmi në Rripin jugor të Gazës po përdorin vetëm 1,5 deri në 2 litra ujë çdo ditë”, thuhet në deklaratë.

Ai shtoi se 15 litra janë standardi minimal në ditë për të pirë, larë dhe gatim, ndërsa tre litra janë minimumi vetëm për mbijetesë.

UNICEF thotë se shërbimet e ujit dhe kanalizimeve në Gaza janë "në pikën e kolapsit", gjë që mund të ketë pasoja të rënda te fëmijët.

“Ndikimi i kësaj të shtë veçanërisht dramatik sepse fëmijët janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj dehidrimit, diarresë, sëmundjeve dhe kequshqyerjes, të cilat të gjitha mund të përbëhen për të paraqitur një kërcënim për mbijetesën e tyre,” tha UNICEF.

“Shqetësimet për sëmundjet që vijnë nga uji, si kolera dhe diarreja kronike, janë veçanërisht të shtuara duke pasur parasysh mungesën e ujit të pastër, veçanërisht pas shirave të kësaj jave dhe përmbytjeve”, shtohet në deklaratë.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se kishte regjistruar rreth 165,000 raste të diarresë te fëmijët nën moshën pesë vjeç, të cilat i përshkroi si "shumë më shumë se normalja”.

“Pa ujë të sigurt, shumë më tepër fëmijë do të vdesin nga privimi dhe sëmundjet në ditët në vijim”, tha Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF-it, Catherine Russell. 

Izraeli ka thënë më parë se "po lehtëson nisma të ndryshme të ndihmës humanitare" në Gaza, duke përfshirë "furnizimin me ujë direkt nga Izraeli".

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli