“Duhet një armëpushim real,” shefi i OKB-së: Katastrofë monumentale humanitare në Gaza

Nga A2 CNN
29 Nëntor 2023, 17:29 | Bota

“Duhet një armëpushim real,” shefi i OKB-së:

Me gjithë shpresën që mund të ketë sjellë me vete armëpushimi mes Hamasit dhe Izraelit, OKB ngre kambanat e alarmit për situatën humanitare në Gaza.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres deklaroi sot se banorët që jetojnë në Rripin e Gazës po kalojnë një “katastrofë humanitare monumentale.”

“Populli i Gazës po jeton në mes të një fatkeqësie humanitare monumentale, nën sytë e botës. Ne nuk duhet të shikojmë larg”, theksoi Antonio Guterres teksa iu drejtua Këshillit të Sigurimit.

“Janë zhvilluar negociata intensive për zgjatjen e armëpushimit dhe ne i mirëpresim sinqerisht, por besojmë se kemi nevojë për një armëpushim real, humanitar”, shtoi ai, duke kujtuar se 80% e banorëve të Gazës janë zhvendosur që nga fillimi i luftës.

"Sistemi ushqimor është shembur dhe uria po përhapet, veçanërisht në veri," vuri në dukje ai, duke nënvizuar gjithashtu se situata sanitare në vendstrehime është kritike duke u bërë kështu në një kërcënim serioz për shëndetin publik.

Ndihma që u arrin palestinezëve në Gaza mbetet e pamjaftueshme për të plotësuar nevojat e 2 milionë njerëzve, veçanërisht për karburant, këmbënguli Sekretari i Përgjithshëm, duke bërë thirrje për hapjen e pikave të tjera kufitare në enklavë përveç Rafahut.

“Duhet një armëpushim real,” shefi i OKB-së:

Duke përsëritur dënimin e tij për sulmet e Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor, Guterres bëri thirrje gjithashtu për lirimin të menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë pengjeve.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm palestinez Riyadh al-Maliki i bëri thirrje botës që të sigurohet që "masakrat të mos rifillojnë" në Gaza, pasi Hamasi tha se ishte gati të zgjaste armëpushimin edhe për katër ditë të tjera.

"Izraeli duhet të jetë i bindur se asnjë fuqi në planet nuk mund t'i çrrënjos palestinezët nga Palestina," shtoi ai.

Nga ana e tij, ambasadori i Izraelit në OKB Gilad Erdan tha se kushdo që mbështet armëpushimin në thelb po mbështet vazhdimin e sundimit të terrorit të Hamasit në Gaza.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli