Situata humanitare në Gaza, OBSH: Konflikt katastrofik, keqardhje që nuk pati armëpushim

Nga A2 CNN
10 Dhjetor 2023, 18:27 | Bota

Ndikimi i konfliktit Izrael-Hamas në sektorin e kujdesit shëndetësor të Gazës ka qenë katastrofik, vërejti shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një takim urgjent të bordit, duke theksuar rrezikun e madh të përhapjeve të sëmundjeve vdekjeprurëse. 

“Vetëm 14 spitale nga 36 janë funksionalë, edhe ata pjesërisht. Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz lëvizin në një zonë më të vogël, mbipopullimi i kombinuar me mungesën e ushqimit, ujit, strehimit dhe kanalizimeve të mjaftueshme, po krijojnë kushtet ideale për përhapjen e sëmundjeve. Mesatarisht ka një dush për çdo 700 persona dhe një tualet për çdo 150 persona. Nevojat shëndetësore janë rritur në mënyrë dramatike dhe kapaciteti i sistemit shëndetësor është reduktuar në një të tretën e asaj që ishte”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kreu i OBSH-së tha se do të ishte e pamundur për OBSH-në të përmirësonte situatën duke pasur parasysh dhunën e vazhdueshme. Një mocion që po shqyrtohet nga bordi i propozuar nga Afganistani, Maroku, Katari dhe Jemeni kërkon kalimin për personelin mjekësor dhe furnizimet e tyre dhe detyrat e OBSH-së me sigurimin e fondeve për rindërtimin e spitaleve. Ai kritikoi veton e SHBA kundër armëpushimit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.  

“OBSH është në terren në Gaza së bashku me partnerët tanë për të mbështetur punonjësit shëndetësorë, të cilët janë të rraskapitur fizikisht dhe mendërisht e megjithatë po bëjnë më të mirën në kushte të paimagjinueshme. Armëpushimi është mënyra e vetme për të mbrojtur dhe promovuar me të vërtetë shëndetin e popullit të Gazës. Më vjen thellësisht keq që Këshilli i Sigurimit nuk ishte në gjendje të miratonte një rezolutë për një armëpushim të tillë të premten”, tha Ghebreyesus.

Mocioni u kritikua nga Izraeli, i cili ka thënë se i kushton vëmendje joproporcionale Izraelit dhe nuk trajton atë që përshkruhet si përdorimi i civilëve nga Hamasi si mburoja njerëzore, duke vendosur qendra komanduese dhe armë brenda spitaleve. Seanca të tilla urgjente të OBSH-së janë të rralla dhe kanë ndodhur gjatë krizave shëndetësore, përfshirë gjatë pandemisë COVID-19 në 2020 dhe gjatë epidemisë së Ebolës në Afrikën Perëndimore, në 2015.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli