Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

Vizita e Blinken, Tirana “vishet” me flamuj amerikanë, banderolë gjigante për ta mirëpritur

Nga A2 CNN
14 Shkurt 2024, 10:58 | Aktualitet

Tirana do të ketë nesër gjithë vëmendjen e mediave ndërkombëtare, teksa për rreth 8 orë në kryeqytetin e Shqipërisë do të ndalet për një vizitë zyrtare Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Blinken do të zbresë në aeroportin "Nënë Tereza" rreth orës 11:00 të paradites dhe gjatë ndalesës në tokën shqiptare, pritet të ketë një agjendë të ngjeshur me takime.

Deri më tani, janë konfirmuar takimet me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama, por një mesazh i fortë nga Amerika mund të jepet edhe për punën e SPAK, ndaj gjasat janë që Blinken të ketë një takim me kreun e Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani.

E përjashtuara e madhe nga dita e nesërme do të jetë opozita e vendit, pasi deri më tani nuk ka asnjë konfirmim për ndonjë takim me kreun e PD-së zyrtare Lulzim Basha, apo kreun e Grupit të PD, Gazment Bardhi.

Sakaq, në pritje të Blinken, kryeqyteti është “veshur” me flamuj amerikanë dhe në fasadën e Universitetit Politeknik është vendosur një banderolë gjigante me foton e tij, për t’i shprehur mirëseardhjen Sekretarit të Shtetit.

Detajet për vizitën e Blinken në Tiranë u zbuluan, mbrëmjen e kaluar, në një telekonferencë nga ish-ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, e cila do të rikthehet në Shqipëri me Sekretarin e Shtetit.

"Ne do të nisemi nesër për një udhëtim me dy ndalesa. Ndalesa e parë do të jetë njëditore në Shqipëri e cila do të nisë në orën 11 deri në 7-8 të darkës. Kjo ndalesë do të fokusohet tek e ardhmja, e ardhmja e Shqipërisë, e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe e ardhmja e Europës. Vizita do të shënojë gjithashtu edhe 100-vjetorin e dytë të marrëdhënieve ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë. Duam të falënderojmë kryeministrin Rama që kemi qenë bashkë pendmbajtës në Këshillin e Sigurimit. Shqipëria ka qenë pritësi kryesorë i refugjatëve afganë. Do të ketë disa takime dhe është një agjendë e ngjeshur. Do të ketë një takim me Presidentin Bajram Begaj. Më pas, do të ketë një takim me Kryeministrin Edi Rama. Pritja nuk do të jetë me ceremoniale, por do të jetë një takim bilateral dhe do të kenë një deklaratë të përbashkët për mediat”, zbuloi Kim.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi