Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

Momenti kur militantët e Hamasit ekzekutojnë dhe rrëmbejnë pjesëmarrësit e festivalit në Izrael

Nga A2 CNN
10 Tetor 2023, 08:30 | Bota
Momenti kur militantët e Hamasit ekzekutojnë dhe rrëmbejnë

Festivali Nova që zhvillohej në jug të Izraelit shumë pranë Rripit të Gazës, u kthye në një lum gjaku dhe viktimash, pas sulmit nga militantët e Hamasit mëngjesin e së shtunës.

Të paktën 260 njerëz u vranë nga Hamasi, ndërsa tmerri që kanë përjetuar pjesëmarrësit në festival mund të kuptohet lehtë nga pamjet e kamerave të një makine që ndodhej e parkuar aty.

Një video që po bën xhiron e rrjetit tregon një anëtar të Hamasit të armatosur rëndë që shihet duke vrapuar dhe qëlluar plumba mbi njerëzit, ndërsa një prej tyre e merr peng.

Disa sekonda më vonë, ai e kap të riun e gjakosur për qafe dhe e tërheq zvarrë.

Aty po ashtu duket se një pjesëmarrës tjetër në festival është shtirur si i vdekur pas një makine tjetër dhe ngre kokën lart për të vlerësuar rrezikun.

Por ai duket të ketë qenë i pafat, pasi një tjetër militant i Hamasit shfaqet në largësi dhe e qëllon në kokë.

Pamjet u regjistruan gati tri orë pas sulmit dhe sirenat e frikshme të alarmit dëgjohen në video.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu