Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

“Ping-pong” avokatësh kryesisht, GJKKO urdhëron Berishën të paraqitet dy herë në muaj në SPAK

Nga Armand Bajrami
26 Tetor 2023, 20:52 | Politikë

Interesat ligjore të ish-kryeministrit Sali Berisha u pëfaqësuan në ditën e parë e të dytë nga avokatët e tij të zgjedhur, Genci Gjokutaj e Sokol Mëngjesi. Ata braktisën gjyqin në ditën e dytë, pasi kishin shfaqur kërkesë për përjashtim të gjyqtares, për shkak se Berisha e kishte kallëzuar penalisht në SPAK për “shpërdorim detyre”.

Vendin e tyre e zuri avokati kryesisht Artan Simoni, që vetëm në pak orë, mbrëmjen e së mërkurës, u zëvendësua nga avokatet Rabie Cenalia e Jalldiz Kastrati.

Gjatë kësaj fashe orare, një tjetër gjyqtare e Gjykatës së Posaçme refuzoi kërkesën e Berishës për përjashtimin e gjyqtares Irena Gjoka.

Përmes avokates Teodoresku, për të cilën gjykata nuk dha sqarime se kur u thirr për këtë çështje dhe as për kohën që iu vu në dispozicion për t’u njohur me dosjen, ligjëroi masat shtrënguese në të cilat do të hetohet ish-kryeministri Sali Berisha. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi