Arsyet pse nuk po humbisni peshë

Nga A2 CNN
1 Mars 2023, 21:40 | Lifestyle
Arsyet pse nuk po humbisni peshë

Kur humbja e peshës është një nga qëllimet tuaja shëndetësore, mund të mendoni se e dini saktësisht se çfarë duhet të bëni për të hequr kilogramët e padëshiruar. Por pavarësisht përpjekjeve tuaja më të mira për të ndryshuar dietën tuaj dhe për të përmirësuar stërvitjen, ndonjëherë mund të ndiheni sikur po bëni të gjitha gjërat e duhura, vetëm për të zbuluar se rezultatet nuk janë aty kur qëndroni në peshore.

Nuk po hani mjaftueshëm proteina

Ky mund të jetë një vend i mirë për të filluar nëse po zvogëloni sasinë e porcioneve, por një gabim i zakonshëm që bëjnë njerëzit është të heqin dorë nga grupe të caktuara ushqimore. Shumë njerëz gjithashtu fillojnë rutina të reja ushtrimesh kur përpiqen të humbin peshë, por nuk arrijnë të ndryshojnë ushqimin e tyre për të mbështetur rritjen e aktivitetit të tyre. Proteina është thelbësore për të mbështetur muskujt tanë kur ushtrohemi dhe gjithashtu është e mbushur, që do të thotë se mbështet nivelet tona të energjisë për një kohë të gjatë, duke na penguar të dëshirojmë të konsumojmë më shumë.

Po bini në “kurthe” diete

Arritja e një deficiti kalori (konsumimi i më pak kalorive nga sa përdorni në ditë) është çelësi për humbjen e peshës, por mënyra se si e arrijmë atë mund të ndikojë nëse jemi në gjendje ta mbajmë atë. Ngrënia e ushqimit me vlera ushqyese, dhe shumë prej tij, është çelësi për të na ngopur pasi e lë trupin tonë të kënaqur. Nëse po numëroni kalori, por po përpiqeni të humbni peshë, ka të ngjarë që të zgjidhni të merrni kalori nga ushqime me cilësi të ulët me pak ose aspak ushqim në të.

Ushtrimi juaj është “të gjitha ose asgjë”

Rritja e ushtrimeve javore është një mënyrë e shkëlqyer për t’ju ndihmuar të humbni peshë dhe të përmirësoni shëndetin tuaj. Ushtrimi jo vetëm që përmirëson shanset tuaja për të arritur një deficit kalori – pasi digjni më shumë kalori gjatë 24 orëve – por gjithashtu rritni hormonet e ndjenjës së mirë, ulni nivelet e stresit dhe keni më shumë gjasa të motivoheni për të bërë zgjedhje më të shëndetshme ushqimore. Thënë kjo, një gabim i madh që mund të bëni është se jeni në një model “të gjitha ose asgjë” me stërvitjen tuaj.

Nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm

Kjo është e drejtë, mos pushimi i mjaftueshëm mund të pengojë humbjen tuaj në peshë. Nëse nuk flemë mjaftueshëm, kjo shkakton kërdi në shëndetin tonë dhe mund ta bëjë shumë më të vështirë humbjen e peshës për ne.

Po humbisni muskujt

Kjo është ndoshta një që nuk e keni marrë parasysh, por humbja e masës muskulore mund të na pengojë të humbasim peshë. Kur kemi muskuj të shëndetshëm, trupi ynë harxhon më shumë energji gjatë ditës për t’i mbajtur ata muskuj të ushqyer dhe kujdesur mirë – gjë që përdor më shumë kalori.

Në fakt nuk e dini pse po e bëni

Nëse nuk mund t’i përgjigjeni kësaj pyetjeje menjëherë, kjo është ndoshta arsyeja pse nuk po ia dilni ta bëni.

https://a2news.com/2023/02/01/pse-njerezit-shtojne-peshe-kur-lene-duhanin/
https://a2news.com/2023/01/17/testi-i-thjeshte-qe-zbulon-saktesisht-se-sa-kalori-duhet-te-merrni-per-te-humbur-peshe/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi