Dalin në ankand relike të rralla të Kurt Cobain

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 08:32 | Showbiz

Një kitarë elektrike në pronësi të rockerit legjendar Kurt Cobain është ndër reliket kryesore që do të shiten në ankand Kruse GWS këtë muaj më 26 gusht, si pjesë e "The Artifacts of Hollywood & Music Auction".

Kitara elektrike e Kurt Cobain, Teisco Del Ray EV-2T, e cila është firmosur nga kantautori i ndjerë dhe ka fjalën 'Sick' të gdhendur në fund, pritet të kushtojë mbi 200,000 dollarë.

Kitara akustike e Cobain-it që luajti gjatë albumit live të Nirvana-s 'MTV Unplugged in New York' në vitin 1994, pritet të zvogëlojë këtë çmim.

Shënime, fotografi dhe madje edhe syze noti nga rockeri amerikan janë përfshirë gjithashtu në shitje. Ekziston edhe një shënim i shkruar me dorë të Kurt Cobain “Beers That Do Not Cause Hangover”.

Përveç disa kujtimeve të këngëtarit të Nirvana-s, artikuj të tjerë nga "The Artifacts of Hollywood & Music Auction" përfshijnë bizhuteri dhe rroba në pronësi të Elvis, John Lennon, Cher, Bruce Lee dhe Raquel Welch. Kjo përfshin unazën diamanti "TCB" të bërë me porosi të Elvisit, syzet e tij të diellit Derbi Dark Bronzi dhe një Medalje ari 14K 'Heartbreak Hotel' St. Christopher.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli