Monedha që kërkohet në të gjithë botën, mund të vlejë 2 milionë euro

Nga A2 CNN
1 Maj 2023, 18:34 | Lifestyle

Një monedhë e vjetër spanjolle, e quajtur Centén, ka një vlerë prej dy milionë eurosh.

E prerë gjatë mbretërimit të Felipe III, në fillim të shekullit XVII, më konkretisht në vitin 1609, ajo është prej ari dhe peshon pak më shumë se 300 gramë.

Ato u prodhuan vetëm në vitet 1609 dhe 1618. Më pas, ka dy të tjera që datojnë në 1623 dhe 1633. Pak më shumë se një dekadë më parë, në vitin 2009, një nga këto kopje të prodhuara në vitin 1609 u shit në ankand në Áureo & Calicó për 940 000 euro.

Dhe pse janë kaq të shtrenjta këto monedha?

Vlera e tyre qëndron në disa veçori. Një prej tyre është procesi i prodhimit, me një metodë presioni. Në radhë të parë, pjesa e arit u fut mes dy pullave. Hapi tjetër konsistonte në prerjen e boshllëkut për t'i dhënë peshën e dëshiruar dhe, më në fund, u lëmua me dorë.

E veçanta e dytë është se ka vetëm katër kopje, një për çdo vit që dihet se është prodhuar.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi