Ndalohen në kufi babë e bir nga Kosova, nuk deklaruan mijëra euro

Nga A2 CNN
31 Korrik 2023, 11:53 | Aktualitet
Ndalohen në kufi babë e bir nga Kosova, nuk deklaruan mijëra euro

Tentativa e dy shtetasve kosovarë, për të hyrë në Shqipëri duke mos deklaruar në kufi shumën e të hollave që kishin në makinën e tyre, është ndalur nga policia kufitare në Muriqan.

Blutë kanë sekuestruar 28.400 euro dhe kanë proceduar penalisht 50-vjeçarin që udhëtonte me të birin.

Njoftimi i policisë:   

Shërbimet e Policisë Kufitare në PKK Muriqan, në vijim të kontrolleve të shtuara për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive, bazuar në analizën e riskut, në hyrje të RSh-së, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të detajuar, automjetin me të cilin udhëtonin shtetasit kosovarë P. P. dhe B. P. (babë e bir). 

Gjatë kontrollit në automjet dhe në çantën e dorës të shtetasit P. P., shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar 28 400 euro që i posedonte shtetasi P. P., por nuk i kishte deklaruar në kufi, sipas përcaktimeve ligjore.  

Në vijim të veprimeve, u referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin kosovar P. P., 50 vjeç, banues në Gjermani, për veprën penale "Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë".

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani