Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Shërbimet sekrete rrahin brutalisht politikanin serb, e bija e Sanduloviç: Është helmuar, s’mund të lëvizë!

Nga A2 CNN
5 Janar 2024, 09:12 | Ballkani

Shërbimet sekrete rrahin brutalisht politikanin serb, e bija e

Politikani serb, Nikolla Sanduloviç, është dhunuar brutalisht nga shërbimet sekrete serbe, për shkak se kërkoi falje për krimet serbe të kryera gjatë luftës në Kosovë dhe nderoi komandantin e UÇK-së, Adem Jashari.

Sipas Klara Sanduloviç, e bija e politikanit serb, Nikolla ka mbetur i plagosur rëndë nga dhuna që është ushtruar ndaj tij nga BIA serbe.wrw. Klara, ka rrëfyer për median kroate “Slobodna Dalmacija” detaje për gjendjen e rëndë të të atit.

Mediumi kroat nis shkrimin së pari duke treguar për agjentët e Shërbimeve Sekrete Serbe të cilët hynë në shtëpinë e presidentit të Partisë Republikane, Nikola Sanduloviç dhe e morën “për ta marrë në pyetje”.

Sipas informacioneve të fundit nga familja dhe bashkëpunëtorët e tij të afërt, Nikola Sanduloviç është “kthyer në shtëpi në gjendje të rëndë” të enjten pasdite. Ai dyshohet se është i paralizuar, ka shenja dhe lëndime të shumta.

“Dje gruaja e tij e gjeti derën e shtëpisë të hapur, dhe babai im nuk ishte askund… Ajo shkoi menjëherë në polici për ta denoncuar zhdukjen, dhe ata thjesht i thanë mos u shqetësoni zonjë, ai është i sigurt. Kjo ishte shenja e parë se diçka nuk ishte në rregull, se diçka kishte shkuar keq dhe ajo sapo kuptoi më të keqen, zbuloi se ai ishte në spital, por askush nuk i ka dhënë asnjë informacion. Gjithçka duket sikur është helmuar”, pohon Klara Sanduloviç.

Vajza e kryetarit të Partisë Republikane Serbe, për shkak të gjithë situatës u largua urgjentisht nga Spliti, ku kishte ardhur për të festuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri me familjen e saj, për t’u kthyer në Beograd për të ndihmuar të atin.

Kjo nuk është hera e parë që Nikola Sandulović është në prag të vdekjes. Ai ishte helmuar një herë, dy vjet më parë. Një herë i është hedhur një bombë në oborrin e shtëpisë në Senjak, ndërsa një herë tjetër, në fillim të vitit 2010, nën xhip i është vendosur një mjet shpërthyes. Nga shpërthimi, Sanduloviç u plagos rëndë, ndërsa tre shoqëruesit e tij u plagosën lehtë.

Katër persona u akuzuan për tentativë vrasjeje dhe krime të tjera të rrezikimit të sigurisë së qytetarëve, ndërsa në gjykimin, i cili përfundoi me aktgjykim fajtor dhe disa vite burg, pati edhe një përleshje mes Sanduloviçit dhe njërit prej të akuzuarve i cili erdhi në dëgjime nga liria. Megjithatë, ai vendim u anulua në gjykatën më të lartë të apelit në Beograd, kështu që pritet një vendim i ri gjyqësor, vijon raportimin mediumi kroat.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani