Von der Leyen vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Nga A2 CNN
4 Nëntor 2023, 11:39 | Bota

Von der Leyen vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka mbërritur në Kiev, në një vizitë të papritur. Misioni në kryeqytetin ukrainas nuk ishte njoftuar paraprakisht për arsye sigurie.

Gjatë ditës, ajo do të ketë një sërë takimesh me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe përfaqësuesit politikë të vendit. Von der Leyen do të flasë veçanërisht për përparimin e Ukrainës në rrugën drejt anëtarësimit në BE, në funksion të prezantimit të raportit të Brukselit për zgjerimin e planifikuar për 8 nëntor.

“Sa herë që vij në Ukrainë ndjej një ndjenjë tensioni, sepse është një zonë lufte, por gjithashtu kam një besim të fortë se po sjell inkurajim dhe qetësim Ukrainës: ne jemi të vendosur në anën e tyre”, tha von der Leyen, pas mbërritjes së tij në Kiev.

"Kam shumë tema për të folur, duke filluar nga zgjerimi dhe kërkesa e Ukrainës për t'u bërë pjesë e BE-së. Do të flasim gjithashtu për mbështetjen financiare dhe ushtarake për Kievin dhe paketën e dymbëdhjetë të sanksioneve kundër Moskës”, theksoi ajo.

Vlerësimi i BE-së që pritet të mërkurën 8 nëntor do të detajojë se sa ka përparuar Ukraina në përmbushjen e kritereve të ndryshme ekonomike, ligjore dhe të tjera për të hapur rrugën për nisjen e bisedimeve të pranimit në dhjetor.

Ukraina, e cila aplikoi për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian disa ditë pas pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, e sheh anëtarësimin në bllokun tregtar si një përparësi kryesore.

27 anëtarët e BE-së pritet në një samit në dhjetor për të vendosur nëse do të lejojnë Kievin të fillojë negociatat e pranimit, një veprim që kërkon mbështetjen unanime të të gjithë anëtarëve të bllokut.

Bisedimet e anëtarësimit zakonisht zgjasin vite dhe përfshijnë reforma të gjera ligjore, politike dhe ekonomike. Rasti i Ukrainës është bërë shumë më i vështirë nga lufta që shpërthen në jug dhe lindje të saj, pa fund në horizont.

Vizita e Von der Leyen vjen ndërsa trupat e Ukrainës luftojnë me lodhjen dhe shqetësimet mbi të ardhmen e ndihmës ushtarake të SHBA-së, tek e cila Kievi mbështetet shumë.

A2 CNN Livestream

A2 Sport