Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 75%
  • Ndikimi i shoqërisë 13%

Shpërthimi katastrofik i nëndetëses shkaktoi vdekjen e ekuipazhit

Nga A2 CNN
23 Qershor 2023, 07:26 | Bota
Shpërthimi katastrofik i nëndetëses shkaktoi vdekjen e ekuipazhit

Nëndetësja që u zhduk të dielën, pësoi një "shpërthim katastrofik", duke vrarë të pesë personat në bord. Konfirmimi u bë nga Admirali i Rojes Bregdetare të SHBA-së, John Mauger, pas gjetjes së mbetjeve të Ocean Gate, pranë Titanikut. Pas disa ditësh kërkimesh të dëshpëruara, një automjet i drejtuar nga distanca gjeti konin e bishtit të Titanit rreth 1600 metra larg harkut të anijes së mbytur.

"Ne besojmë se ekuipazhi i zhytësit tonë ka vdekur", tha OceanGate në një deklaratë.

Sipas Rojës Bregdetare të Bostonit, rrënojat, gjithsej pesë, janë në përputhje me "humbjen dramatike të presionit".

“Ne do të vazhdojmë të inspektojmë zonën ku u gjetën rrënojat”, sqaroi Roja Bregdetare, duke nënvizuar se ende nuk është e mundur të përcaktohet koha e aksidentit. Do të fillojë çmobilizimi i disa prej personelit të saj kërkimor, brenda 24 orëve të ardhshme. Aktualisht, ka nëntë anije në zonën e kërkimit.

Në bordin e nëndetëses ndodheshin Hamish Harding, Shahzada Dawood dhe djali i tij Suleman Dawood, Paul-Henri Nargeolet dhe CEO i OceanGate Stockton Rush, të cilët humbën jetën.

https://a2news.com/2023/06/22/ekuipazhi-i-nendeteses-titan-dyshohet-se-ka-vdekur-kompania-zemrat-tona-jane-me-keto-5-shpirtra/
https://a2news.com/2023/06/22/nendetesja-e-zhdukur-dy-punonjes-qe-ngriten-shqetesime-per-sigurine-u-pushuan-nga-puna/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli