Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 0%
  • Shpesh 100%
  • Asnjëherë 0%

Stuhi dhe tërmet, natyra tregohet e ashpër me Kaliforninë

Nga A2 CNN
21 Gusht 2023, 15:41 | Bota

Kalifornia është goditur nga një tërmet me magnitudë 5.1 i shkallës rihter. Lëkundjet sizmike kanë ndodhur në të njëjtën kohë gjatë kalimit të stuhisë Hilary në shtetin amerikan. Për momentin nuk raportohet për të lënduar apo viktima, por vetëm disa dëme të vogla materiale.

Sipas shërbimit gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, epiqendra e tërmetit ishte mes Santa Barbara dhe Venturës. Aviacioni dhe autoritetet në Kaliforni kanë kontrolluar digat në liqenin Casitas dhe Matillija dhe atë në qytetin Ojai.

Ndërkohë, stuhia tropikale Hilary i është afruar qytetit Los Angeles me erëra që shkojnë mbi 70 kilometra në orë. Kështu raporton CNN, që shkruan se stuhia rrezikon të shkaktojë përmbytjet katastrofike. Miliona persona janë në alarm për shkak të motit të keq në Kaliforni, por edhe në Nevada.

Ditari A2 CNN