Vitamina që ju mungon në bazë të shenjave fizike që ju shfaqen në trup

Nga A2 CNN
24 Janar 2023, 11:00 | Lifestyle

Shumë prej nesh vuajnë të paktën nga mungesa e një lënde të caktuar ushqyese falë dietave moderne dhe mënyrës së jetesës së viteve të fundit. Megjithatë, shumica prej nesh nuk janë krejtësisht të vetëdijshëm, edhe pse trupi ynë po “bërtet” për më shumë hekur, zink, vitaminë b12 dhe vitamina dhe minerale të tjera thelbësore.

Mjekët thonë se kjo është për shkak se simptomat mund të anashkalohen lehtësisht ose të lidhen me probleme të tjera, më të padëmshme shëndetësore. Lodhja e vazhdueshme mund të konsiderohet lehtësisht si gjumë i dobët ose një orar i ngjeshur, por në shumë raste rezulton nga hekuri i pamjaftueshëm.

Metali është çelësi për të siguruar rrjedhjen e gjakut të pasur me oksigjen nëpër trup; pa të, një person mund ta gjente veten pa frymë. Dhe nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak shpesh, mund të jetë mungesa e vitaminës C dhe jo një problem dentar. Një dietë e dobët mund të shkaktojë edhe thonjtë e brishtë ose të dëmtuar.

Lodhja është një simptomë e shumë sëmundjeve të zakonshme, të përshkruara nga mjekët si një nga ankesat më të shpeshta në të gjitha fushat e mjekësisë.

Hekuri është një mineral thelbësor për krijimin e hemoglobinës në trup, një substancë në gjak që mbart oksigjen. Një person me mungesë hekuri mund të ndihet i lodhur sepse trupi i tyre nuk qarkullon mjaftueshëm oksigjen përmes gjakut.

Në raste të rënda, mungesa e hekurit mund të çojë në një diagnozë të anemisë, ku indit të trupit i mungon oksigjeni për shkak të mungesës së qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshëm.

Kryqi i Kuq Amerikan rekomandon ushqime të pasura me hekur si: viçi, qengji, pula, spinaqi, brokoli, luleshtrydhet dhe shalqiri, ndër shumë të tjera, si shtesa në një dietë që rrit marrjen e hekurit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi