Biden: Lufta do të përfundojë kur Putin të largohet nga Ukraina

Publikuar më: 11/11/2022, ora 09:48
biden 9 1280x720

Biden: Lufta do të përfundojë kur Putin të largohet nga Ukraina

Publikuar më: 11/11/2022, ora 09:48

Konflikti në Ukrainë “nuk do të përfundojë derisa Putin të largohet nga vendi”. Kështu deklaroi presidenti amerikan Joe Biden për gazetarët, përpara se të hipte në Air Force One që do ta çojë atë në samitin e klimës Cop27 në Sharm el Sheikh të Egjiptit.

Presidenti Joe Biden do të takohet me liderin kinez Xi Jinping të hënën, takimi i tyre i parë personal që kur Biden mori detyrën dhe që do të ofrojë një mundësi sqaruese për marrëdhëniet më të rëndësishme dypalëshe në botë.

Biden është i bindur se takimi i tij me udhëheqësin kinez Xi Jinping në prag të G20 “do të jetë produktiv”. “Unë gjithmonë mendoj se bisedimet e mia janë produktive,” theksoi ai.

Zyrtarët amerikanë shpresojnë që Biden të mund të “ndërtojë dyshemenë” e një marrëdhënieje funksionale që nuk përfundon në konflikt dhe madje lejon bashkëpunim produktiv në fusha si klima dhe Koreja e Veriut.