Ukraina ka frikë se rusët që tërhiqen do ta kthejnë Kherson në "qytetin e vdekjes"

Nga A2 CNN
11 Nëntor 2022, 07:15 | Bota
Ukraina ka frikë se rusët që tërhiqen do ta kthejnë

Ukraina pretendon fitore të mëdha në jug, por ka frikë se rusët që tërhiqen do ta kthejnë Kherson në "qytetin e vdekjes".

Ushtria e Ukrainës deklaroi se kishte rimarrë pjesë të territorit në Kherson të enjten, pasi Moska urdhëroi një tërheqje të pjesshme nga zona. Por zyrtarët në Kiev paralajmëruan se ushtarët rusë që tërhiqeshin mund ta kthenin kryeqytetin rajonal në një "qytet të vdekjes" gjatë largimit.

Një zëdhënës ushtarak tha se në vetëm 24 orë, forcat ukrainase kishin shtyrë vijën e frontit në rajonin kyç jugor të Khersonit përpara me 7 kilometra dhe morën nën kontroll më shumë se 260 kilometra katrorë territor. Ai tha se mori kontrollin e qyteteve Snihurivka dhe Kyselivka, që të dyja ndodhen përgjatë rrugëve kryesore që të çojnë në qytetin Kherson.

Moska njoftoi të mërkurën se trupat e saj do të tërhiqen nga bregu perëndimor i lumit Dnipro, një zonë që përfshin qytetin Kherson, në një nga pengesat më të mëdha ushtarake për Rusinë që nga fillimi i pushtimit të saj.

Zyrtarët në Kiev e kanë parë me skepticizëm njoftimin. Kherson është një nga katër rajonet ukrainase që Rusia u përpoq të aneksonte në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar dhe disa dyshojnë se Moska do të hiqte dorë nga lufta për një territor të mbushur me njerëz që presidenti rus Vladimir Putin u zotua se do të ishin qytetarë rusë "përgjithmonë".

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi