Rusët dhe amerikanët së bashku drejt stacionit hapësinor

Nga A2 CNN
15 Shtator 2023, 16:30 | Teknologji
Rusët dhe amerikanët së bashku drejt stacionit hapësinor

Një astronaut e NASA-s, e cila po kryen udhëtimin e saj të parë në hapësirë ​​dhe dy kozmonautë u nisën në bordin e një anije kozmik Soyuz drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.

Anija kozmike Soyuz MS-24 u nis nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan në orën 11:44 të mëngjesit.

Ekuipazhi në bord Loral O’Hara të NASA-s, një ish-inxhiniere kërkimore në Institutin Oqeanografik Woods Hole në Massachusetts, e cili u zgjodh në korpusin e astronautëve të NASA-s në vitin 2017. Së bashku me të fluturojnë dy kolegë rusë, Oleg Kononenko dhe Nikolai Chub.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli