Zelensky do të takohet me Biden, ndërsa Kongresi debaton 24 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Nga A2 CNN
15 Shtator 2023, 08:30 | A2 CNN në Ukrainë
Zelensky do të takohet me Biden, ndërsa Kongresi debaton 24

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, do të vizitojë në Shtëpinë e Bardhë dhe në Kapitol Hill javën e ardhshme, ndërsa ai do të vizitojë SHBA-në gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Udhëtimi i Zelensky vjen ndërsa Kongresi po debaton kërkesën e Presidentit Joe Biden për të ofruar deri në 24 miliardë dollarë ndihmë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, ndërsa lufton pushtimin rus.

Një zyrtar i administratës, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar vizitën e ndjeshme, tha se Zelensky do të takohet me Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten e ardhshme. Udhëtimi në Kapitol u konfirmua nga dy ndihmës të kongresit, të cilëve iu dha anonimiteti për të diskutuar planet.

Presidenti ukrainas bëri një vizitë të kohës së luftës në Uashington, DC, në dhjetor 2022 dhe mbajti një fjalim emocionues në një takim të përbashkët të Kongresit. Në atë kohë, ishte udhëtimi i tij i parë jashtë vendit të tij që nga pushtimi i Rusisë në shkurt të atij viti.

Në fjalimin e tij para ligjvënësve, Zelenskiy falënderoi amerikanët për ndihmën në financimin e përpjekjeve të luftës dhe tha se paratë nuk janë “bamirësi”, por një “investim” në sigurinë dhe demokracinë globale.

Detajet e vizitës së Zelensky, javën e ardhshme, nuk janë bërë ende publike. Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë refuzoi të komentonte planet e Zelensky-t, duke përfshirë nëse ai do të takohej me Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Kongresi është gjithnjë e më i ndarë për sigurimin e fondeve shtesë për Ukrainën, pasi lufta është në vitin e saj të dytë. Biden ka kërkuar një paketë prej 13.1 miliardë dollarësh ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën dhe 8.5 miliardë dollarë për mbështetje humanitare. Ai përfshin gjithashtu 2.3 miliardë dollarë për financim dhe për të katalizuar donatorët përmes Bankës Botërore.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi