Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

A e dini se lentet e së ardhmes do të karikohen me lot?

Nga A2 CNN
19 Shtator 2023, 16:55 | Lifestyle
A e dini se lentet e së ardhmes do të karikohen me lot?

Filmat dhe serialet televizive me temë fantastiko-shkencore shpesh kanë hipotezuar përdorimin e lenteve inteligjente të kontaktit. Një shpikje që sot, falë punës së një grupi shkencëtarësh nga Universiteti Teknologjik Nanyang i Singaporit, duket se është një hap më afër realitetit. Megjithatë, përdorimi i produktit futurist nuk duhet menduar vetëm në fushën e spiunazhit, por mbi të gjitha në fushën e mjekësisë, duke qenë se studimet mbi lentet e afta për të monitoruar nivelet e glukozës dhe për të diagnostikuar kancerin janë tashmë në një fazë të avancuar, por edhe për të fotografuar me sy.

Pengesa më e madhe për realizimin e këtyre mrekullive të mikroteknologjisë qëndron te fuqia, pasi bateritë ekzistuese varen nga lidhjet që përmbajnë metale që do të ishin të pasigurta për t’u vendosur në një pjesë kaq delikate të trupit të njeriut si syri. Por pikërisht këtu përshtatet puna e ekipit të Singaporit, pasi ka projektuar një gjenerator energjie vetëm gjysmë milimetri të trashë dhe i aftë për t’i dhënë energji lenteve hipotetike inteligjente falë një karakteristike të veçantë. Dhe mund të rimbushet me lot.

Veshja e mikro-baterisë përmban një enzimë të njohur si oksidaza e glukozës, e aftë për të gjeneruar energji elektrike duke përdorur një sasi të vogël uji si qark për të shkaktuar reaksionin kimik me jonet e natriumit dhe klorit të pranishëm në sekrecionet okulare.

Bateria deri më tani është testuar ekskluzivisht në një kopje laboratorike të syrit të njeriut, duke përdorur një zgjidhje të thjeshtë të kripur të lenteve të kontaktit në vend të lotëve. Rezultati tregoi se mund të prodhohej një rrymë prej 45 mikroamps dhe një fuqi maksimale prej 201 mikrovat.

Hapi tjetër është synimi për një cilësi më të mirë të rrymës së gjeneruar dhe për ta bërë furnizimin me energji edhe më efikas dhe afatgjatë, duke qenë se ishte e mundur të rikarikohej prototipi afërsisht 200 herë në total, krahasuar me 300 për një bateri normale me litium.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi