Lideri çeçen Kadyrov emëron të bijën 24-vjeçare zëvendëskryeministre

Nga A2 CNN
3 Tetor 2023, 12:10 | Bota
Lideri çeçen Kadyrov emëron të bijën

Ramzan Kadyrov, i njohur për sundimin e tij autoritar në rajonin rus të Kaukazit të Veriut të Çeçenisë, ka shtuar një anëtar të ri në ekipin e tij politik, e bëhet fjalë për vajzën e tij, Aishat Kadyrov.

24-vjeçarja është emëruar si zëvendëskryeministre e qeverisë së Çeçenisë, duke shënuar një hap të rëndësishëm në karrierën e saj tashmë të shënuar politike, shkruajnë mediat e huaja.

Familja Kadyrov ka një histori të gjatë të zënies së posteve të profilit të lartë brenda qeverisë çeçene. Vetë Ramzan Kadyrov pasoi babain e tij, Akhmad Kadyrov, si kreu i Republikës çeçene në vitin 2007.

Regjimi i tij është karakterizuar nga lufta për pushtet, despotizëm dhe represion, me raporte të shumta për abuzime të të drejtave të njeriut.

Aishat Kadyrov nuk është një emër i ri në skenën politike. Në moshën 21-vjeçare u emërua zëvendësministre e Kulturës dhe një vit më vonë u ngjit në postin e Ministres së Kulturës.

Ky përparim është tregues i një plani të mundshëm të trashëgimisë brenda familjes Kadyrov, si dhe një lartësim të pazakontë të një gruaje brenda sferës politike të Çeçenisë.

Përveç politikës, Aishat Kadyrov ka bërë emër edhe në industrinë e modës. Ajo menaxhon sallonin e modës Firdaws, i cili ka ekspozuar koleksionet e tij në qytete me famë si Paris, Dubai, Moskë dhe Grozny.

Në shkurt 2020, ajo organizoi një shfaqje madhështore të modës në Paris, duke e forcuar më tej statusin e saj në industri.

Departamenti Amerikan i Shtetit vendosi sanksione kundër Ramzan Kadyrov për shkelje të të drejtave të njeriut në rajon, të cilat shtriheshin tek Aishat, motra e saj Karina dhe nëna e tyre Medni Kadyrova.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni