Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Bota reagon me shqetësim për sulmet ndaj Izraelit, Erdogan: Palët të përmbahen!

Nga A2 CNN
7 Tetor 2023, 16:20 | Bota
Bota reagon me shqetësim për sulmet ndaj Izraelit, Erdogan: Palët

Bota reagon me shqetësim për shpërthimin e rrezikshëm të dhunës mes Izraelit dhe militantëve palestinez.

SHBA dënoi ashpër ato që i quajti sulme të paprovokuara nga terroristët e Hamasit dhe theksoi se qëndron e palëkundur krah Tel Avivit.

OKB tha se sulmet e rënda, shënonin një përshkallëzim të rrezikshëm të situatës dhe u bëri thirrje palëve të bëjnë një hap prapa.

Me terma të ashpër i dënuan zhvillimet edhe Franca dhe Gjermania ndërsa presidentja e komisionit Europian, Ursula von der Leyen i përshkroi sulmet si akt terrorizmi.

Kurse, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan u bëri thirrje izraelitëve dhe palestinezëve të tregohem të përmbajtur duke shmangur akte të mëtejshme provokuese.

“Si Turqi, duke parë ato që ndodhën në Izrael këtë mëngjes, u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen dhe të qëndrojnë larg nga lëvizjet impulsive që mund ta shtojnë tensionin edhe më tej,” deklaroi lideri turk.

Sulmet u dënuan ashpër edhe nga krerët e qeverisë dhe liderët politikë në Shqipëri. 

Irani sakaq, shprehu mbështetjen për sulmet palestineze dhe tha se qëndronte krah luftëtarëve të këtij vendi deri në çlirimin e Palestinës dhe Jerusalemit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi