Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 56%
  • Jo 33%
  • Nuk e di 11%

Pas britanikëve, forcave të NATO-s në Kosovë i bashkohen mbi 100 ushtarë rumunë

Nga A2 CNN
19 Tetor 2023, 16:08 | Kosova
Pas britanikëve, forcave të NATO-s në Kosovë i bashkohen mbi

Misioni paqeruajtës i NATO-së në Kosovë, KFOR, ka bërë me dije përmes një njoftimi zyrtarë se krahas një kontingjenti prej 200 ushtarësh britanikë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit, do u bashkohen edhe më shumë se 130 trupa shtesë nga Rumania.

Tashmë në Kosovë kanë mbërritur rreth 400 trupa shtesë për të përforcuar misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë. Ardhja e tyre u nxit nga sulmi terrorist serb më 24 shtator në Banjskë, ku mbeti i vrarë edhe një efektive i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku.

“Një kontingjent prej dyqind ushtarësh britanikë nga Batalioni i Parë i Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit dhe më shumë se 130 trupa shtesë nga Rumania ?? mbërritën në Kosovë dhe iu bashkuan kontingjentit të MB 400 të dislokuar tashmë, për të përforcuar NATO-n e Kosovës ( KFOR) misioni paqeruajtës.

Dislokimi vjen pas sulmit të dhunshëm ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator dhe rritjes së tensioneve në rajon për të përmirësuar praninë e KFOR-it në veri të Kosovës dhe patrullimin përgjatë vijës kufitare administrative.

Ai bazohet në një kërkesë të Komandantit Suprem të Aleatëve të NATO-s në Evropë dhe u miratua nga Aleatët në Këshillin e Atlantikut të Veriut si një hap i kujdesshëm për të siguruar që KFOR-i të ketë forcat që i nevojiten për të përmbushur mandatin e tij të OKB-së për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes. për të gjithë njerëzit në Kosovë.

NATO ka udhëhequr një operacion paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999 në përputhje me mandatin e saj sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. KFOR-i aktualisht përbëhet nga mbi 4,500 trupa të kontribuar nga 27 aleatë dhe partnerë të NATO-s.”

Ditari A2 CNN