Alarm në 11 rajone të Ukrainës, shpërthime edhe në qytetin rus

Nga A2 CNN
26 Maj 2023, 07:35 | Bota
Alarm në 11 rajone të Ukrainës, shpërthime edhe në

Katër shpërthime u dëgjuan sot në rajonin Dnepropetrovsk të Ukrainës juglindore dhe konkretisht në kryeqytetin rajonal Dnipro sonte. Sipas zyrtarëve ukrainas, alarmi kundërajror është aktivizuar në rajon dhe në 10 rajone të tjera të Ukrainës, përfshirë atë të Kievit.

Shpërthime u raportuan gjithashtu në kryeqytet. Administrata ushtarake e Kievit raportoi se mbrojtja ajrore ukrainase ishte në punë në qytet dhe rajonin përreth.

Kryetari i bashkisë së Dnipro, Borys Filatov, nuk përmendi ndonjë shpërthim, por kërkoi në Telegram që të mos "filmonte apo publikonte asgjë". Zyrtarët ukrainas po u kërkojnë banorëve të mos postojnë foto apo video të sulmeve ruse në mënyrë që të mos zbulojnë informacione të ndjeshme për palën armike. Sipas mediave shtetërore ukrainase, alarmet e sulmit ajror të mbrëmjes së sotme u shkaktuan nga lëshimi i raketave të lundrimit nga territori rus.

Disa shpërthime u raportuan gjithashtu në qytetin e pushtuar nga Rusia, Berdiansk, në rajonin jugor të Ukrainës Zaporizhzhia. Forcat e Moskës raportohet se kohët e fundit kanë transferuar municione në vendin e sulmit. Kievi ka shkaktuar një "sulm masiv" në qytet, sipas zyrtarëve lokalë pro-rusë. Berdiansk ka qenë nën pushtimin e Moskës që nga shkurti i vitit 2022 dhe ndodhet rreth 100 kilometra në jug të vijës së frontit.

Shpërthime kanë ndodhur mëngjesin e sotëm në qendër të Krasnodarit, kryeqyteti i territorit jugor rus me të njëjtin emër. Kjo është bërë e ditur nga mediat lokale, sipas të cilave mbrojtja ajrore e qytetit ka hyrë në veprim pasi qendra është sulmuar nga dronët. Autoritetet rajonale të cituara nga agjencia Tass konfirmuan të paktën një shpërthim, duke shtuar se kishte dëme materiale, por "sipas vlerësimeve fillestare, askush nuk ishte lënduar".

Shpërthimet kishin ndodhur tashmë në këtë territor rus më 5 maj në rafinerinë e naftës Ilsky, me sa duket të shkaktuara edhe nga një sulm me dron. Ka pasur një numër në rritje të raporteve për sulme brenda territorit rus gjatë javëve të fundit, duke përfshirë bastisjen ndërkufitare në Belgorod Oblast të Rusisë.

https://a2news.com/2023/05/25/kunderofensiva-ukrainase-ndaj-ruseve-ka-nisur-tashme/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani