Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 71%
  • Jo 24%
  • Nuk më intereson 6%

3 mënyra të thjeshta për të detoksifikuar lëkurën pas festave

Nga A2 CNN
5 Janar 2024, 19:33 | Lifestyle

3 mënyra të thjeshta për të detoksifikuar lëkurën

Ditët festive të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri kanë përfunduar, duke na dhuruar momente unike me më të dashurit tanë. Përtej ndjesive pozitive që marrin, të gjithë e dimë që ka edhe disa disavantazhe pasi trupi dhe organizmi ynë janë të ekspozuar ndaj teprimeve dhe abuzimeve: ushqim, shumë ushqim dhe alkool!

Kur trupi ekspozohet ndaj niveleve të larta të glukozës (ose sheqerit), proteinat e kolagjenit dhe elastinës në lëkurë dobësohen, duke bërë që struktura e saj elastike të prishet. Përveç se lëkura humbet elasticitetin e saj, ajo gjithashtu mund të çojë në rritjen e prodhimit të sebumit, dehidratim dhe një sipërfaqe më të ashpër të lëkurës.

Kështu që lind pyetja, çfarë mund të bëni për të rivendosur ekuilibrin në lëkurën tuaj?

Filloni një rutinë të dyfishtë pastrimi
Pastrimi i dyfishtë është një mënyrë vërtet efektive për të hequr të gjitha gjurmët e grimit dhe papastërtitë nga lëkura. Pastrimi i dobët mund të kontribuojë në mbingarkesë, shpërthime dhe mos nxjerrja e këtyre papastërtive nga poret tuaja do ta bëjë të padobishme çdo gjë që aplikoni në lëkurën tuaj më pas.

Hidratim, hidratim dhe vetëm hidratim
Sheqeri i tepërt, alkooli dhe nivelet e rritura të stresit ndikojnë në lëkurë në mënyra të ndryshme, por ajo që ndikon më shumë është një lëkurë e dehidratuar. Mund të vërë në pah vijat e holla, skuqje apo edhe kruajtje të lëkurës.

Jepini përparësi gjumit
Synoni për 8 orë gjumë cilësor.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu