Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Mercedes-Benz zbulon makinën e së ardhmes me inteligjencë artificiale

Nga A2 CNN
13 Janar 2024, 19:51 | Teknologji

Mercedes-Benz ka zbuluar në panairin e makinave elektrike në Las Vegas, konceptin e saj të ri të makinës me drejtim nga Inteligjenca Artificiale.

“Makina e së ardhmes” e quajnë ideatorët dhe ndërtuesit polakë të këtij modeli të ri. Benzi në fjalë do të ketë një asistent virtual, të aftë që të dialogojë me përdoruesin e të drejtojë makinën njëkohësisht.

Asistentja e mençur mund të flasë gjuhë të ndryshme, në tonalitete të ndryshme të zërit, si dhe mund t’i përgjigjet edhe pyetjeve inteligjente.

Kompania ende nuk ka një çmim për shitjen e saj, por sigurisht, besohet se do të kushtojë miliona dollarë. 

A2 CNN Livestream

Dita jonë