Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 78%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 15%

Beleri nga burgu: Rama po më pengon që të marrë detyrën, nuk është çështje e drejtësisë  

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 17:35 | Politikë
Beleri nga burgu: Rama po më pengon që të marrë

Nga burgu, Fredi Beleri ka dhënë sërish një intervistë për mediat greke, ku ka hedhur akuza për kryeministrin Edi Rama. Sipas tij, është Rama ai që e ndalon që të marrë detyrën si kryebashkiak i Himarës, pasi ka nën kontroll të gjitha institucionet, përfshirë këtu, thotë Beleri, edhe Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

“Ndalimi im është i paligjshëm, por ajo që është krejtësisht e paligjshme përtej çdo dyshimi është që më pengon të marr detyrën, më pengon të bëj betimin dhe kjo është përgjegjësi e kryeministrit shqiptar. Kur thotë se është çështje drejtësie, gënjen sepse drejtoria e përgjithshme e burgjeve kontrollohet nga Rama, ndaj mund të më japë leje të bëj betimin. Synimi i kryeministrit shqiptar nuk është të marrë detyrat”, tha ndër të tjera Beleri.

Ai pati një falënderim për politikanët grek që morën pjesë në tubimin e organizuar një ditë më parë, në mbështetje të tij.

Ndërkohë, sot ka pasur një reagim të ashpër nga kryeministri Edi Rama. Në një postim të gjatë për profilin e tij në Facebook, Rama tha se “ngjarje të tilla mund të sjellin pasoja regresive në rindezjen e toneve nacionaliste dhe urrejtje ndërmjet dy vendeve”, duke e konsideruar unikale në historinë e Europës organizimin e një proteste të tillë e ku në mbështetje u panë edhe kryebashkiakë grek.

Dje ishte afati i fundit që Beleri të betohej për të marrë detyrën si i zgjedhur për të drejtuar Bashkinë e Himarës. Tashmë, e ardhmja e tij është e paqartë.

https://a2news.com/2023/08/15/himara-ne-proteste-per-arrestimin-e-fredi-belerit-te-degjohet-vullneti-i-popullit/
https://a2news.com/2023/08/15/rama-reagon-per-protesten-ne-himare-politizim-i-nje-ceshtjeje-te-drejtesise-shqiptare/

Ditari A2 CNN