Sondazh: A keni pasur raste të abuzimit me të dhënat tuaja personale?
  • Asnjëherë 10%
  • Shpesh 60%
  • Nuk jam në dijeni 30%

Protestë në Himarë për lirimin e Fredi Belerit, i pranishëm dhe kryebashkiaku i Athinës

Nga A2 CNN
14 Gusht 2023, 18:49 | Politikë

Ashtu siç ishte paralajmëruar, është zhvilluar këtë të hënë protesta në Himarë kundër arrestimit dhe mosbetimit të Fredi Belerit si kryebashkiak.

Protesta është zhvilluar para zyrës së Omonia-s, ku nuk ka munguar dhe prania e dhjetëra televizioneve greke të cilat kanë ndjekur që prej majit çështjen e arrestimit të kandidatit të “Bashkë Fitojmë”, i cili u kap nga policia e qytetit bregdetar për shit-blerje votash.

Në përgjigje të këtij manifestimi, është organizuar edhe policia e Vlorës, si edhe forcat e rendit dhe FNSH në Himarë. I pranishëm në protestë është edhe ish-ministri Ylli Manjani, si dhe kreu i kreu i PBDNJ, Vangjel Dule.

Fredi Beleri u arrestua vetëm dy ditë para zgjedhjeve, nën akuzë për blerje votash, pas publikimit të disa videove dhe audio përgjimeve. Pjesë e këtij tubimi ishin dhe kryetarët e Bashkive të Athinës, Selanikut dhe Korfuzit.

Kujtojmë se sot është dita e fundit e afatit për betimin e kryebashkiakut Beleri.

Athina zyrtare prej kohësh ka kërkuar lirimin e Fredi Belerit nga burgu, duke “kërcënuar” se kjo çështje mund të ndikojë në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe procesion e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

https://a2news.com/2023/08/14/ne-himare-proteste-ne-mbrojtje-te-tij-beleri-nga-burgu-jam-i-forte-drejtesia-fiton-gjithmone/
https://a2news.com/2023/08/14/protesta-ne-himare-ylli-manjani-ne-kartemonedhat-e-kapura-nuk-ka-gjurme-te-belerit/

Debat - nga Alba Alishani